Amerikanci ne znaju je li im Crna Gora korisna u NATO
Na pitanje da li misle da bi prijem Crne Gore u NATO učinio Ameriku bezbjednijom, 64 odsto ispitanika kazalo je da ne zna ili nije sigurno
Svega 10 odsto Amerikanaca smatra da će Sjedinjene Američke Države ulaskom Crne Gore u NATO biti bezbjednije, rezultati su jednog američkog istraživanja o spoljnoj politici.
Istraživanje koje su sproveli Centar za nacionalne interese i Institut Čarls Koh sugeriše da je želja za novim početkom naročito prisutna u sferi spoljne politike u Americi. U mnogim oblastima se odgovori ispitanika slažu sa onim što je novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp kazao tokom izborne kampanje, dok u drugim oblastima veliki broj Amerikanaca nema snažan stav o nekim pitanjima - što je slučaj ulaska Crne Gore u NATO.
Na pitanje da li misle da bi prijem Crne Gore u NATO učinio Ameriku bezbjednijom, 64 odsto ispitanika kazalo je da ne zna ili nije sigurno bi ih to učinilo bezbjednijim.
Da ih Crna Gora u NATO ne bi učinila sigurnijim uvjereno je 26 odsto ispitnika.
Američki Senat trebalo bi u januaru da ratifikuje Protokol o pristupanju Crne Gore NATO, nakon što je početkom decembra Spoljnopolitički odbor glasao u korist protokola.
Međutim, da li će američki senatori dopustiti Crnoj Gori da postane 29. članica NATO zavisi isključivo od toga kakav odnos Tramp želi sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, tvrdi Edvard P. Džozef, stručnjak za spoljnu politiku i za Balkan.
"Ako Tramp želi da zadovolji Putina, nagovoriće republikance u Senatu da zamrznu kandidaturu Crne Gore, a ako želi nagovijestiti da poboljšavanje odnosa ne znači prekomjerno popuštanje, Senatu će dati zeleno svjetlo da odobri pridruživanje Crne Gore savezu", ističe Džozef u člansku za "Forin afers".
Prethodno je Protokol ratifikovalo 19 članica NATO - Island, Slovenija, Mađarska, Slovačka, Bugarska, Rumunija, Albanija, Estonija, Letonija, Velika Britanija, Turska, Poljska, Litvanija, Hrvatska, Češka, Njemačka, Belgija, Luksemburg i Danska.
( Miloš Rudović )