Bild: Napad u Berlinu katastrofa za vladu i Merkelovu
Osim toga što će to značiti da radikalna desnica po prvi put ulazi u nacionalni parlament, to će zakomplikovati i proces stvaranja funkcionalne vladajuće koalicije, navodi Blom
Napad kamionom u Berlinu, u kojem je smrtno stradalo 12 ljudi, dok je više desetina ranjeno, katastrofa je za njemačku vladu, ali je još i gori za kancelarku Angelu Merkel, koja se smatra odgovornom za sve što krene po zlu kada je u pitanju upravljanje izbjegličkom krizom, piše njemački Bild.
U tekstu zamjenika glavnog urednika tog lista Nikolausa Bloma se navodi da su njemačke bezbjednosne službe godinama upozoravale na neminovnu prijetnju terorističkog napada.
Upozoravano je, kaže, na opasnost napada na "mekane" mete, kao što su božićni sajmovi. Zbog toga su Njemci na neki način i očekivali ovaj udarac.
Kako će ve to uticati na njih? Kako će on djelovati na Merkel, na političku scenu u Njemačkoj i na koheziju njemačkog društva, pita Blom.
Evroparlamentarac Markus Precel, jedan od čelnika, desnih, anti-imigracijskih populista iz AfD-a, nije imao potrebu da čekati duže od sat vremena prije nego što je na Tviteru napao kancelarku napisavši: "Ovo su mrtvi Angele Merkel!".
Nakon njegove objave, uslijedila je oštra reakcija na društvenim mrežama, posebno što u tom trenutku nije bilo jasno ni da li je ubica izbjeglica.
Ipak, pristaše AfD-a pohvalili su Precela zbog otvorenog istupa.
Ukoliko se cijeli AfD postavi kao Precel, to bi moglo odvratiti velik broj glasača iz srednje klase od toga da glasuju za njih.
S druge strane, navodi autor, ovo će ojačati ksenofobičnu i anti-Merkel jezgro stranke, što će vjerovatno biti dovoljno da AfD na parlamentarnim izborima sljedeće jeseni pređe izborni prag od pet posto podrške.
Osim toga što će to značiti da radikalna desnica po prvi put ulazi u nacionalni parlament, to će zakomplikovati i proces stvaranja funkcionalne vladajuće koalicije, navodi Blom.
"Javna podrška kancelarki Merkel značajno je opala kada su njemačke vlasti uveliko izgubile kontrolu nad pritokom izbjeglica u ljeto 2015. godine. Od tog trenutka jasno je kako postoji jasna korelacija između njenog ličnog rejtinga i straha birača od terorističkih napada.
Uz sve to, kampanja Angele Merkel za izbore 2017. godine fokusiraće se na dva koncepta koja bi trebalo biračima da pruže garanciju u haotičnim vremenima: "sigurnost" i "bez eksperimentisanja".
Upravo te riječi su sadržane u sloganu koji je uspješno korišćen u kancelarkinoj stranci Hrišćanskih demokrata (CDU) za vrijeme Hladnog rata.
Blom, međutim, smatra da će oba slogaba biti značajno kompromitovana berlinskim napadom, a stranka na raspolaganju nema uvjerljivu stratešku alternativu. CDU to dobro zna. Ipak, čak ni najžešći protivnici Merkel unutar njene stranke neće se usuditi pobuniti protiv nje. Bez plana B, moraće patiti u tišini, navodi autor.
Sve čemu se kancelarka može nadati je to da će se "mainstream" Njemci ponjeti na uobičajen način - okupiti se iza svoje vlade i ostati mirni kao kad su, na primjer, 2009. godine bili pogođeni najvećom ekonomskom krizom od kraja Drugog svjetskog rata.
"Postoji jedna jednostavna stvar koja će odrediti šta će se sljedeće dogoditi s Njemačkom i sa kancelarkom - a to je racionalnost. Hoće li Njemci skupiti dovoljno racionalnosti da uvide kako će terorističkih napada biti nezavisno o tome koliko izbjeglica zemlja primi", pita autor.
Pita, takođe, hoće li odbaciti ksenofobičnu i anti-muslimansku retoriku, iako su većinu nedavnih napada u Evropi izveli muslimanski teroristi?
I na kraju, hoće li većina Nemaca hrabro prihvatiti ideju o tome da ništa na svijetu, uključujući saosjećanje prema strancima, ne dolazi besplatno?", pita Blom.
"Nema sumnje da će Merkel popustiti pred pozivima za strožim zakonima i politikom. Zatražiće brže obrađivanje tražitelja azila i više deportacija onih koji ne budu prihvaćeni kao izbjeglice. Dozvoliće svojoj stranci da u kampanju uđu sa simboličkim ustupcima, kao što je zabrana burki na ulicama i drugim javnim mjestima. To će možda ublažiti djelove CDU-a. No, Merkel dobro zna da to neće biti dovoljno ukoliko dođe do novih terorističkih napada u Njemačkoj", smatra autor.
U svakom slučaju, uvjeren je, Merkel neće napustiti svoju dužnost.
Ostaće na svojoj poziciji, jer smatra da bi odlazak bio dezertiranje. Ipak, svaka garancija protiv terorističkih napada daleko je od nečega što bi ona, ili iko drugi, mogao da garantuje.
"Na kraju bi moglo biti da je napad na božićni sajam u Berlinu cijena za Njemačku velikodušnost, koja se naveliko hvalila prije 18 meseci. Život sa tom frustrirajućom spoznajom bit će ispit za političku budućnost Angele Merkel", zaključuje Blom
( Tanjug )