Kremlj odgovara SAD: Iznesite dokaze o miješanju Rusije u izbore ili se okanite toga
Kako je javio NBC, Putin je navodno lično dao instrukcije kako da se filtriraju i koriste poruke ukradene demokratama u tim napadima
SAD bi trebalo ili dokazima da potkrijepe optužbe da se Rusija miješala u američke predsjedničke izbore ili da se okanu tog slučaja, poručio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
"Ili prestanite da pričate o tome ili konačno iznesite neke dokaze. Inače bi bilo nepristojno", rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov, prenio je Rojters.
Prethodno je pomoćnik predsjednika Rusije, Jurij Ušakov, izjavio da je Vladimir Putin po tom pitanju Baraku Obami dao "veoma jasan odgovor" na marginama samita G20 u septembru.
Oni su reagovali na optužbe Amerike da se Moskva miješala u predsjedničke izbore u SAD i hakovala organizacije Demokratske partije.
"Razgovarali su u četiri oka o raznim temama, a dotakli su se i ove teme. Naša strana je iznijela veoma jasan odgovor što se možda nije uklapalo sa onim što je Obama pokušavao da nam objasni", rekao je Ušakov.
Obama je sinoć izjavio da će SAD preduzeti akciju protiv Rusije zbog navodnog miješanja u izbornu kampanju u Americi, navodeći da je o tome razgovarao direktno sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
"Potrebna nam je akcija i to ćemo i uraditi", rekao je Obama za Američki nacionalni radio (NPR), prenosi BBC.
"Mislim da nema nikakve sumnje u to da, kada bilo koja strana vlada pokušava da utiče na integritet naših izbora, moramo da preduzmemo akciju - i to ćemo i da uradimo na način i vrijeme kada mi izaberemo", poručio je Obama.
Obama je naveo da nešto od toga može da bude "eksplicitno i javno objavljeno, a nešto ne", ne precizirajući koje mjere će biti preduzete.
"Gospodin Putin je jako svjestan šta mislim o tome, jer sam direktno s njim pričao o toj temi", naveo je Obama.
Bijela kuća je u četvrtak sugerisala da je Putin bio direktno uključen u hakovanje koje je imalo za cilj da utiče na američke izbore i omogući pobjedu Donalda Trampa.
Savjetnik američkog predsjednika Baraka Obame Ben Rouds kaže da Putin ima čvrstu kontrolu nad operacijama vlade što ukazuje da je bio svjestan šta se događa.
I portparol Bijele kuće Džoš Ernest je rekao da je bilo "prilično očigledno" da je Putin umiješan, navodi britanski radio.
Zvaničnici u Rusiji su više puta negirali otpužbe za hakovanje.
NBC news je prethodno prenio tvrdnje američkih obavještajnih zvaničnika da je Putin "lično umješan u tajnu ličnu kampanju".
Na pitanje o ovim tvrdnjama, Putinov portparol Dmitrij Peskov ih je odbacio kao "smiješnu glupost".
Kako je javio NBC, Putin je navodno lično dao instrukcije kako da se filtriraju i koriste poruke ukradene demokratama u tim napadima.
Navodi se i da se vjeruje da Putin nikada nije oprostio Hilari Klinton što je 2011, kada je bila državni sekretar, javno dovodila u pitanje regularnost parlamentarnih izbora u Rusiji, a optužio ju je i za podsticanje uličnih protesta.
Prema zvaničnicima američkih obavještajnih službi, Putin je poslije to radio i iz drugog razloga, želeći da pokaže svijetu da je politika SAD korumpirana i da bi "izazvao podjelu među vodećim saveznicima SAD, stvarajući utisak da više ne mogu da se oslone na Ameriku kao vjerodostojnog svjetskog lidera".
Grupa elektora koji sljedeće nedjelje treba da ratifikuju rezultate predsjedničkih izbora u SAD, zatražila je prije tri dana kompletan izvještaj o optužbama da je Rusija intervenisala kako bi pomogla Donaldu Trampu da pobijedi u predsjedničkoj trci.
Uz podršku glavnog savjetnika poražene demokratske kandidatkinje Hilari Klinton, Džona Podeste, tih 10 elektora - među kojima su skoro svi demokrate - saopštili su da moraju da utvrde koliko su te optužbe osnovane prije nego što se izborni kolegijum sa 538 članova okupi 19. decembra.
Elektori traže izvještaj o svim zaključcima istraga, "jer ta pitanja direktno utiču na suštinske faktore u rasuđivanjima elektora o tome da li je Tramp podoban da bude predsjednik SAD".
Grupa elektora uputila je ovaj poziv nakon što su mediji proteklog vikenda naveli da je CIA zaključila kako Moskva stoji iza hakovanja kompjutera političkih partija i objavljivanja podataka koji su na kraju oštetili Klintonovu u borbi protiv Trampa.
Taj zaključak je Tramp ocijenio kao smiješan, ali ga visoki članovi Kongresa ozbiljno shvataju i spremni su da pokrenu istragu.
Američki Ustav nalaže da izborni kolegijum na kraju odlučuje o ishodu predsjedničkih izbora, a ne glasanja birača, pri čemu svaka američka država ima broj elektora u skladu sa brojem svojih stanovnika.
Na izborima 8. novembra, Hilari Klinton je nadmašila republikanskog protivnika u broju glasova birača za dva procentna poena, ali je Tramp pobijedio u više država i osvojio 306 elektora, nasuprot 232 koliko je osvojila njegova protivkandidatkinja, što mu je donijelo pobjedu.
( Tanjug )