Osumnjičenom za malverzacije vraćen pasoš: Bjanko može kući da slavi Božić
"Ministar vanjskih poslova Paolo Đentiloni, izražavajući zadovoljstvo zbog ove vijesti, posebno se zahvalio crnogorskom kolegi Srđanu Darmanoviću, sa kojim je o ovom slučaju razgovarao juče u Briselu, na marginama sastanka ministara vanjskih poslova NATO", piše u saopštenju italijanskog MVP
Italijansko Ministarstvo vanjskih poslova zahvalilo se crnogorskim pravosudnim vlastima jer su vratile pasoš bivšem direktoru Elektroprivrede, Italijanu Flaviju Bjanku.
Bjanko je uhapšen sredinom aprila zbog sumnje da je učestvovao u malverzacijama kojima je EPCG oštećena za više miliona eura.
U pritvoru je bio 30 dana.
Zvanična Italija juče je saopštila da Bjanko, koji je morao da položi kauciju, više ne mora da stanuje u Crnoj Gori.
"Bjanko se sada može vratiti u Italiju kako bi prveo božićne praznike sa svojom porodicom. Ministar vanjskih poslova Paolo Đentiloni, izražavajući zadovoljstvo zbog ove vijesti, posebno se zahvalio crnogorskom kolegi Srđanu Darmanoviću, sa kojim je o ovom slučaju razgovarao juče u Briselu, na marginama sastanka ministara vanjskih poslova NATO", piše u saopštenju italijanskog MVP.
Specijalno tužilaštvo sumnjiči ga da je sklapao štetne konsultantske ugovore kojima su na račun provizija, italijanske kompanije A2A, A2A Reti Eletrika i Bain Milano od EPCG naplatile više miliona eura.
Posao konsultantskih usluga vrijedan oko 15.000.000 eura Elektroprivreda je Italijanima u periodu od 2010. do 2012. dala bez raspisivanja tendera.
Tužilaštvo za višemilionsku štetu sumnjiči i tri crnogorska državljanina iz EPCG: koordinatora glavnog finansijskog direktora Slobodana Tanasijevića, rukovodioca Direkcije za finansije Venku Janjušević i rukovodioca Direkcije za računovodstvo i poreze Vojku Ćalasan.
Udruženje manjinskih akcionara EPCG još 2013. godine podnijelo je krivičnu prijavu protiv kompanije, optužujući ih da su Italijanima nezakonito omogućili da naplaćuju konsultantske usluge.
Partija udruženih penzionera i invalida takođe je januara 2014. podnijela krivičnu prijavu protiv A2A i EPCG zbog naplaćivanja pravnih i konsultantskih usluga.
Skupštinski Odbor za antikorupciju u oktobru 2014. godine dostavio je tužilaštvu materijal o konsultantskim ugovorima EPCG.
Krajem maja 2014. godine interna revizija u EPCG utvrdila je niz propusta menadžmenta kojim je tada rukovodio Enriko Malerba.
( Miloš Rudović, Jelena Jovanović )