Revolucija u liječenju raka prostate
Nivo antigena specifičan za prostatu, koji je ujedno i jedini tumorski beg pomoću kojeg se prilično rano može otkriti rak, drastično se smanjio kod većine od 47 muškaraca koji su se podvrgli novoj terapiji
Do sada se smatralo da je testosteron svojevrsno 'gorivo' za napredovanje raka prostate i cilj skoro svih terapija bio je smanjiti nivo tog hormona u organizmima pacijenata. Novo, još uvek eksperimentalno medicinsko istraživanje, pokazalo je nešto sasvim drugačije.
Kako javlja Daily Telegraph, muškarca s uznapredovalim stadijumom raka prostate navodno je potpuno izliječila takozvana 'šok terapija', u kojoj su mu ljekari davali velike doze testosterona.
I drugim pacijentima koji su učestvovali u istraživanju rak je polako počeo da se povlači.
Nivo antigena specifičan za prostatu, koji je ujedno i jedini tumorski beg pomoću kojeg se prilično rano može otkriti rak, drastično se smanjio kod većine od 47 muškaraca koji su se podvrgli novoj terapiji.
- Kod jednog pacijenta nivo antigena pao je na nulu posle tri mjeseca i 22 ciklusa liječenja, pohvalili su se naučnici.
Ovaj potencijalno revolucionarni medicinski eksperiment pokrenuo je profesor Sem Denmejd iz univerzitetske bolnice Džons Hopkins u Baltimoru u SAD-u.
- Cilj nam je šokovima ubiti tumorske ćelije napadajući ih testosteronom. Rezultati su zapanjujuće dobri, iako smo još u početnoj fazi. Ohrabruje nas činjenica da bolest kod većine muškaraca već godinu dana, otkad su na našoj terapiji, stagnira, izjavio je profesor Denmejd.
Decenijama prije ovoga otkrića muškarce s rakom prostate liječili su smanjujući im nivo testosterona, solnog hormona koji luče testisi, a takav oblik terapije i danas zagovaraju mnogi stručnjaci.
Vrijeme će tek pokazati koliko je nova šok terapija, koju su Amerikanci predstavili na simpozijumu u Minhenu u Njemačkoj, uspješna.
( Vijesti online )