Dijete umrlo u Bijelom Polju, država ćutala
Djevojčica je preminula u selu Korita kod Bijelog Polja. Podnesena je krivična prijava protiv majke da je iz nehata lišila dijete života, ali je odbačena... Nadležni tada nijesu pominjali “kontinuirani rad na podizanju svijesti...”
Dvanaestogodišnja E.D. preminula je 2012. godine od trovanja insekticidom, nakon tretmana vaški u selu Korita, kod Bijelog Polja.
Nadležni tada nijesu pokrenuli kampanju informisanja i edukacije stanovništva, kao što je to učinjeno proteklih dana, nakon smrti petogodišnje djevojčice E.M. iz Rožaja.
Javnost o tragičnom slučaju tada nije bila obaviještena i izostala je reakcija zdravstvenih ustanova.
“Vijesti” saznaju da je E.D. prije četiri godine u vrlo teškom stanju primljena u bjelopoljsku Bolnicu, gdje je i preminula prije nego što su i pokušali da je transportuju na liječenje u Dječju bolnicu Kliničkog centra (KC).
Povodom te tragedije, sprovedena je istraga i formiran predmet u bjelopoljskom Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT).
“Vijesti” saznaju da je 26. avgusta 2012. godine podnesena krivična prijava protiv J.D. - majke djevojčice, zbog sumnje da je izvršila krivično djelo nehatno lišenje života, za koje je zaprijećena kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Nakon sprovedene istrage, prikupljanja dokaza, obdukcije i toksikoloških ispitivanja, utvrđeno je da je djevojčica preminula od trovanja diazinonom - aktivnim sastojkom etiola.
“Vijestima” je više izvora potvrdilo da je krivična prijava protiv majke odbačena.
Nakon smrti petogodišnje djevojčice iz Rožaja, koja je u ponedjeljak veče preminula od trovanja etiolom, iz nadležnih zdravstvenih ustanova apelovali su na građane da za liječenje ne koriste preparate koji nijesu za ljudsku upotrebu, jer time ugrožavaju život.
Iz Ministarstva zdravlja saopšteno da je smrtni slučaj petogodišnjakinje “potvrda da se u kontinuitetu mora raditi na podizanju svijesti stanovništva o pravilnom odnosu prema sopstvenom i zdravlju najbližih”.
Naglasili su da su domovima zdravlja naložili da u saradnji sa Institutom za javno zdravlje (IJZ), preduzmu konkretne aktivnosti usmjerene na informisanje javnosti.
Iz Ministarstva je saopšteno da je pripremljen materijal koji će se roditeljima distribuirati preko vrtića, škola i domova zdravlja, ali i da je počela distribucija uputstava za higijensko-epidemiološke službe domova zdravlja.
Petogodišnja djevojčica E.M. sahranjena je prekjuče u rodnom Biševu, nakon što je preminula u ponedjeljak veče u KC-u od posljedica tretiranja vaški insekticidom.
Ljekari nijesu uspjeli da spasu život djevojčici, koju je, kako kažu u rožajskoj policiji, majka mazala hemijskim sredstvom na bazi etiola, koje se koristi za uništavanje biljnih i životinjskih vaši.
ODT u Rožajama pokrenulo je izviđaj povodom trovanja djevojčice hemijskim sredstvom, a istražuje se i praktično istovjetni slučaj kada je opasnim sredstvima na bazi etiola tretirano čak osmoro djece zbog pojave vaški, koja su prošla bez težih posljedica nakon liječenja u KC-u.
Obdukcija tijela djevojčice iz Rožaja završena je prije dva dana, a rade se i dodatne toksikološke analize.
Majka tvrdila da je mazala djecu drugim insekticidom
Majka djevojčice E.D. iz Bijelog Polja je, navodno, na saslušanju tvrdila da je vaške tretirala rastvorom benzoderma, koji je kupila u poljoprivrednoj apoteci. Dobro upućeni izvor tvrdi da je tada saopštila da je tim insekticidom u više navrata tretirala sebe, sina i preminulu kćerku, bez posljedica po zdravlje.
Tokom istrage, rastvor benzoderma pronađen je u šupi, a rastvor dijazinona u kupatilu - u flaši od “koka kole”.
Majka preminule je tada, tvrdi izvor, ispričala da je rastvorom dijazinona nikada nije liječila vaške.
Vaške je, navodno, liječila tako što je rastvor razblaženog benzoderma utapkavala u vunu, kojom je tretirala glave u obližnjoj šupi.
Institut: Ne liječite bez uputstva izabranog ljekara
Iz Centra za promociju zdravlja IJZ juče su upozorili da vaške nijesu bezopasne i da se zaraza pojavljuje povremeno kod djece u vrtićima i školama.
“Odstranjivanje vaški je veoma zahtjevan posao, pa je odgovornost i na porodici, posebno zbog činjenice da kod vašljivosti tretman treba preduzeti na svim članovima porodice”.
Istakli su da osim tretiranja glave, prema uputstvima izabranog ljekara, treba oprati posteljinu, odjeću, ćebad, kape i igračke na visokim temperaturama.
"Prosvjetni radnici su u obavezi da obavijeste cijelo odjeljenje (a vaspitačice u vrtićima sve roditelje), o potrebi sprovođenja razvašljivanja svih članova, te da u saradnji sa zdravstvenom službom podijeli roditeljima pisana uputstva kako i kada to treba uraditi”.
( Ana Komatina )