Zatiranje istorije i sjećanja: 25 godina od napada na Dubrovnik

Za četvrt vijeka za ratne zločine u vezi sa Dubrovnikom postoje dvije pravosnažne presude iz Haga, generalu Pavlu Strugaru i admiralu Miodragu Jokiću. U Crnoj Gori, ništa

341 pregleda94 komentar(a)
dubrovnik, napad na dubrovnik, Foto: Arhiva Vijesti
01.12.2016. 18:53h

Ni 25 godina nakon napada na Dubrovnik, Crna Gora je ni bliže ni dalje. Od suočavanja sa prošlošću.

"Mi imamo sistemsko odbijanje da se na adekvatan način suočimo sa svojom skorašnjom prošlošću. Posebno opterećenje za Crnu Goru svakako predstavlja nesmjenjivost vlasti, u čijim su strukturama ili blisko tim strukturama još uvijek mnogi od onih koji su vodili takozvani “rat za mir” u različitim oblicima", kazaka je Daliborka Uljarević iz CGO.

Kratak dokumentarni film organizacije SENSE pod nazivom “Zatiranje istorije i sjećanja”, predstavljen je u CGO-u povodom 25 godina od napada na Dubrovnik. Bavi se pretežno zločinima nad kulturnom baštinom.

"Tribunal je obradio samo vrh ledenog brijega što se tiče svih zločina počinjenih u ratovima devedesetih i protiv ljudi, a posebno kada je riječ o objektima kulturno istorijskog nasljeđa", kazala je Mina Vidaković iz NVO SENSE

Za četvrt vijeka za ratne zločine u vezi sa Dubrovnikom postoje dvije pravosnažne presude iz Haga, generalu Pavlu Strugaru i admiralu Miodragu Jokiću. U Crnoj Gori, ništa.

"Crnogorsko pravosuđe se time uopšte nije bavilo", kazao je Eugen Jakovčić iz NVO Centar za suočavanje sa prošlošću “Documenta”

Veliko je pitanje i šta đaci u školama uče o Dubrovniku.

"Sami odnos nastave istorije prema Dubrovniku se nije mnogo promjenio, on se pominje, ali ne na dovoljno kritičan način da se kod omladine stekne svijest da su Crnogorci činili nešto loše", kazao je Miloš Vukanović, kustos Narodnog muzeja

Loše je što se istorija vraća, upozorava Žarko Rakčević iz URA. On je doveo u vezu napad na Dubrovnik, Deportacije, akciju Lim, Orlov let i navodne teroriste za parlamentarne izbore.

"Danas, krajnje sumnjiv scenario, a potpuno isti rukopis istih ljudi, 500 ljudi, terorista se spremalo da napravi džumbus u Crnoj Gori REZ Crna Gora se ne suočava sa svojom prošlošću, sa svojom mračnom prošlošću, mi nemamo snage da iskoračimo, zato nam se sve ovo ponavlja, od istih ljudi, na isti način". kazao je Rakčević.

Na skupu su se pojavili i predstavnici Ombudsmana i Ministarstva kulture i ljudskih prava.

"Moramo njegovati kulturu sjećanja, ali u svakom slučaju, moramo ići naprijed i tražiti ono što nas spaja", rekla je iz Ministarstva kulture Aleksandra Dajković.

Direktorka Akcija za ljudska prava kaže da će sjutra problematizovati pitanje ratnih zločina, na sastanku sa čelnicima Specijalnog državnog Tužilaštva.

"Da li je Tužilaštvo išta učinilo da primjeni konkretnu preporuku eksperata Evropske Unije i posebno se posveti istrazi opsade Dubrovnika sa svim što je ona podrazumijevala, dakle i ljudske gubitke i pljačku i uništavanje kultrunog nasljeđa, koje je takođe ratni zločin", Tea Gorjanc-Prelević iz NVO Akcija za ljudska prava

I nakon 25 godina, metropola hrvatskog turizma, ostaje, na žalost jedna od najcrnjih tačaka u crnogorskoj istoriji.