Europol zatvorio 4.500 vebsajtova zbog trgovine lažnom robom
"Internet je postao glavni kanal za elektronsku trgovinu. Momentalni globalni domet i anonimnost omogućuju da se putem interneta proda skoro sve, bilo kome i bilo kada", istakla je Evropska policijska služba
Policija i agencije za sprovođenje zakona širom Evrope zatvorile su, u obimnoj operaciji Europola, više od 4.500 vebsajtova zbog trgovine falsifikovanom robom, često putem društvenih mreža, saopštili su danas zvaničnici.
Agencije iz 27 zemalja, pretežno evropskih, ali i iz SAD i Kanade, udružile su snage u ovoj operaciji, prenosi AFP.
Europol, koji nije precizirao koliko je dugo operacija trajala, saopštio je da falsifikatori preko interneta prodaju sve - od luksuzne robe, sportske opreme, rezervnih djelova i elektronike do ljekova, kozmetičkih proizvoda i druge lažne robe.
"Internet je postao glavni kanal za elektronsku trgovinu. Momentalni globalni domet i anonimnost omogućuju da se putem interneta proda skoro sve, bilo kome i bilo kada", istakla je Evropska policijska služba.
Falsifikatori, dodaje se u saopštenju, to znaju i sve više koriste neograničene mogućnosti koje internet pruža.
Europol je, međutim, upozorio da "uprkos tome što se kupovina takve robe može činiti povoljnom, ti proizvodi mogu da ozbiljno ugroze zdravlje i bezbjednost kupaca".
Direktor Europola Rob Vejnrajt zaključio je da je u ovogodišnjoj operaciji zatvoren znatno veći broj vebsajtova nego prošle godine.
U skopu iste akcije, holandska policija je, pretraživši kuće i skladišta, u protekle dvije nedelje u Holandiji uhapsila 12 osoba.
Većina racija u Holandiji pokrenuta je zbog prodaje falsifikovane robe na Fejsbuku i Instagramu, a tom prilikom je zaplijenjeno više od 3.500 odjevnih i luksuznih predmeta s lažnim proizvodnim markama uključujući cipele, tašne i parfeme koji su prodavani kao "najk", "adidas" i "kenzo", s tržišnom vrijednošću od više hiljada eura.
Europol je objavio vodič koji korisnike interneta uči kako da prepoznaju lažne vebsajtove i prevare na društvenim mrežama, upozorivši kupce da budu oprezni.
"Kada kupujete preko interneta, veća je vjerovatnoća da postanete žrtva falisifikatora jer teže uočavate razlike između falsifikata i originala kada ne možete da fizički pogledate i osjetite proizvod", navodi Europol.
Takođe upozorava da, koristeći nezakonite vebsajtove, kupci izlažu svoj kompjuter ili mobilni telefon sajber napadima.
( Tanjug )