Centar za autizam još nije počeo da radi
Iz Ministarstva zdravlja tvrde da sve ide po planu. Koordinator programa otvaranja Centra za autizam, Nebojša Kavarić, koji je i direktor podgoričkog Doma zdravlja, kaže da ćemo ovu ustanovu, sličnu onima u okuženju, imati od naredne godine
Centar za autizam, za kojim odavno postoji potreba u Crnoj Gori, još nije počeo da radi.
Na to ukazuje i Valentina Rakočević, majka tragično stradalog autističnog dječaka Ognjena, u maju ove godine.
"Ja se nadam da će biti nešto od toga, jer taj centar je zbilja neophodan, rana dijagnostika i rani rad sa djecom je najvažniji kod autizma", kazala je Valentina Rakočević.
Borba za centar traje godinama. U julu ove godine usvojene su izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojima je predviđen rok od šest mjeseci da se osnuje ta ustanova.
"Bitka za taj centar za autizam koju smo poveli kolega Strahinja Bulajić i ja traje više od četiri godine. Rok koji je dat Zakonom ističe za mjesec-dva", kazao je poslanik DF-a Emilo Labudović.
Iz Ministarstva zdravlja tvrde da sve ide po planu. Koordinator programa otvaranja Centra za autizam, Nebojša Kavarić, koji je i direktor podgoričkog Doma zdravlja, kaže da ćemo ovu ustanovu, sličnu onima u okuženju, imati od naredne godine.
"Na početku sljedeće godine možemo računati na početak zvaničnog rada centra ili institucije koja će se zvati Centar za autizam, koja će podrazumjevati programske aktivnosti koje inače centri za autizam ili instituti za autizam svugdje podrazumjevaju. Cenar za autizam nisu kreveti, nisu zgrade, nisu prozori sa rešetkama, to su programske aktivnosti koje se odvijaju pod patronatom i pod vođstvom jednog tima", rekao je koordinator programa otvaranja Centra za autizam Nebojša Kavarić.
Za sada se zna i da će budući centar biti organizovan po uzoru na sličan centar u Sloveniji i pokrivaće medicinski i socijalni tretman korisnika. U centru će raditi tim stalno zaposlenih stručnjaka iz oblasti medicine, obrazovanja, pedagogije i psihologije.
"Pet do sedam stručnjaka će biti taj tim koji će voditi Centar za autizam. Imamo li mi te stručnjake? Te stručnjake imamo. Treba da omoguće da se što ranije pristupi sa takozvanim ranim intervencijama rehabilitacije i inkluzije, uključivanja djece sa autističnim spektrom u svakodnevne aktivnosti. To je samo nekoliko prostorija koje moraju biti svijetle, komforne, opremljene sa rekvizitima za programsku aktivnost sa stručnjacima u tišini i miru, tako da nikakvih problema nema da se te prostorije obezbjede, da li u okviru samog Doma zdravlja ili negdje u blizini Doma zdravlja", kazao je Kavarić.
Labudović upozorava da se ne smije stati na pola puta.
"Centar za autizam nije samo osmišljen kao prostor gdje bi ljudi dovodili djecu koja imaju taj problem, već kao jedna visokostručna i visokonaučna, multidisciplinarna institucija koja bi se bavila izučavanjem tog problema prije svega, a zatim i organizacionim problemima, da se takve ustanove formiraju pri Opštinama, kako bi bile bliže korisnicima", rekao je Labudović.
Fondacija "Ognjen Rakočević" do sada je od SMS donacija obezbjedila oko četiri hiljade eura za gradnju ili opremanje budućeg Centra za autizam. Djece sa autizmom, obezbjedili su i polugodišnji zakup bazena Kalezić, za školu plivanja .
( Marko Mišić )