"Predstavljanje regije kao jedinstvene destinacije najboje za privlačenje turista sa dalekih destinacija"
Cilj zajedničkog nastupa na sajmovima i prezentacijama je, kako se navodi, pozicioniranje regiona kao jedinstvene turističke destinacije, i sve to uz poštovanje zajedničkog interesa
Regionalno povezivanje, odnosno predstavljanje regije kao jedinstvene turističke destinacije najbolji je način za privlačenje turista sa dalekih destinacija, saopštili su predstavnici Nacionalne turističke organizacije (NTO) i dodali da dolazak turista sa azijskog kontinenta bilježi rast.
Iz NTO je saopšteno beogradskom listu Danas da je te turiste ipak, teško privući da dođu na odmor u Crnu Goru, kako zbog velike udaljenosti, tako i zbog konkurencije naročito kada je riječ o morskim ljetovalištima.
U Ministarstvu turizma i NTO-u saglasni su da je najbolji način za privlačenje turista sa dalekih destinacija regionalno povezivanje, odnosno, predstavljanje regije kao jedinstvene turističke destinacije.
“Crna Gora je u saradnji sa predstavnicima turističkih organizacija iz Srbije i Albanije imala više nastupa na dalekim tržištima što se u praksi pokazalo kao model koji donosi najbolje rezultate. Osim bolje percepcije zahtjeva i potreba potencijalnih turista iz Kine, Azerbejdžana, Koreje i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), zahvaljujući toj inicijativi, smanjeni su troškovi promotivnih aktivnosti”, naveli su iz NTO.
Cilj zajedničkog nastupa na sajmovima i prezentacijama je, kako se dodaje, pozicioniranje regiona kao jedinstvene turističke destinacije, i sve to uz poštovanje zajedničkog interesa.
List piše da iako je ova saradnja praktično na početku procjenjuje se da bi aktivan odmor, koji podrazumijeva obilazak više gradova sa bogatim kulturno-istorijskim naslijeđem, bio najbolji zajednički turistički proizvod zemalja Balkana.
To su, uostalom, potvrdili i kineski novinari koji su prilikom nedavnog studijskog boravka u Crnoj Gori bili oduševljeni starim gradom Kotorom, ali i Barom, kao i znamenitostima Cetinja.
U NTO-u su ocijenili da će ovogodišnja turistička sezona u Crnoj Gori biti veoma uspješna, sudeći prema prihodima od oko 850 miliona eura, pri čemu ti rezultati nijesu još konačni.
Kao i prethodnih godina najviše gostiju stiglo je iz neposrednog okruženja, odnosno iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Albanije, a bilo je i turista iz Rusije, Ukrajine, skandinavskih zemalja i Njemačke.
Turistički radnici takođe pozdravljaju regionalan nastup, uz ocjenu da je za uspješan ishod te inicijative potrebno vrijeme, ali i odgovarajući paket aranžman sa kojima bi što prije trebalo izaći na tržište.
U cilju promovisanja crnogorske turističke ponude, u saradnji sa ambasadom Koreje u Podgorici, nedavno je organizovana Crnogorsko-korejska konferencija o turizmu. Osim toga, u organizaciji NTO realizovan je studijski boravak predstavnika medija iz Kine, kao i boravak predstavnika turoperatera i medija iz UAE, a nedavno je u Beogradu održana i regionalna konferencija o turizmu na kojoj je bilo riječi i o regionalnoj saradnji.
Rezultati mini ankete sprovedene u nekoliko turističkih agencija u Podgorici pokazuju da raste interesovanje Crnogoraca za boravak na dalekim destinacijama.
Kina spada u red najatraktivnijih o čemu svjedoči i podatak da su već realizovana grupna putovanja u tu daleku zemlju. Međutim, za turističke poslenike prijatno iznenađenje predstavlja povećano interesovanje za putovanjima u Azerbejdžan, prije svega u glavni grad Baku, kao i mogućnost organizovanja višednevnog boravka u toj državi.
U ovom trenutku aktuelna su individualna putovanja, ali bi uskoro, put Azerbejdžana, mogle da krenu i grupe turista. Na to su svakako uticale diplomatska misija Azerbejdžana u Podgorici i Kulturno ekonomski centar te države u Baru koji su crnogorskim turistima približili ljepotu i znamenitosti te države, naročito prijestonice Bakua.
( MINA business )