Rusija sada izaziva ostatak svijeta
Marija Šarapova je žrtva višegodišnjeg korišćenja preparata koji je zabranjen tek od 1. januara, po nalogu Američke antidoping agencije
Ruski parlament Duma, jednoglasno je usvojila Zakon o borbi protiv dopinga, prema kojem je učešće u kršenju pravila čistog sporta krivično djelo i vinovnicima će se izricati zatvorske kazne.
Trener ili druga osoba iz tima, koji sportistu bude navodio na doping dobiće novčanu kaznu u visini polugodišnjeg dohotka, ali i zatvorsku kaznu do godine.
Ako je riječ o udruženju više lica u nečasne radnje, takozvani sistematski doping, kazne mogu biti i do dvije godine, uz zabranu bavljenja profesijom u roku od četiri godine.
Ukoliko se dokaže da je doping ostavio posljedice po zdravlje sportiste, zatvorska kazna će biti i tri godine...
"Ovaj Zakon je dokaz da je politika Rusije jasno na strani borbe sa dopingom i istovremeno je odgovor na inostrane kritike da je državni program podrška dopingu u našoj zemlji.Takve podrške od strane Rusije nikada nije ni bilo a sada je na pravosuđu da u najkraćem mogućem roku objavi spiskove zabranjenih preparata. To iz razloga što su kazne drastične, ne samo finansijski, već i u rokovima zabrane djelatnosti i visini zatvorskih kazni", kazao je Aleksandar Žukov, predsjednik Olimpijskog komiteta Rusije.
Rusiji je na OI u Riju bila isključena cjelokupna atletska selekcija zbog izvještaja Svjetske antidoping agencije (WADA) o sistematskom dopingu i kršenju pravila. Sa Paraolimpijskih igara u Rio de Žaneiru bila je isključena cjelokupna ruska selekcija.
"Rusija mora da dodatno razvije farmakologiju, jer i mi moramo kontrolisati druge. Američka farmakologija je trenutno ispred i njih niko ne kontroliše, a WADA im daje odobrenja čak i za zabranjene supstance. WADA nije nezavisna, jer tako nešto više ne postoji u svijetu, već ko plaća od toga i zavisi", naglasio je poslanik Komunista, Nikolaj Kolomejcev.
( Slaviša Živaljević )