U poslednje dvije godine 27 napada na novinare, od toga polovina na "Vijesti"
Pomoć države u obezbjeđivanju sigurnosti i slobode govora za novinare izostaje
Od 2004. godine do danas ostalo je neriješeno čak dvije trećine napada na novinare, podaci su iz izvještaja Akcije za ljudska prava.
"Od 18 napada na imovinu medija I novinara riješen je samo jedan. Sve najozbiljnije napade koji ukljucuju ubistvo, pokusaj ubistva, fizicke napade, prijetnje,podmetanje eksplozivnih naprava I paljenje vozila pretrpjeli su novinari I mediji koji su ostro kritikovali vlast I istrazivali korupciju ili organizovani kriminal". kazala je Mirjana Radović iz Akcije za ljudska prvava (HRA).
Samo u poslednje dvije godine zabiljezeno je 27 napada na novinare i medije. Polovina napada bila je usmjerena protiv novinara Vijesti.
"Na prvom mjestu su Vijesti, koje su pretrpjele največi broj napada, odnosno 10 napada. Na drugom mjestu je list Dan, 4 napada, na trečem Monitor", dodala je Radović.
Pomoć države u obezbjeđivanju sigurnosti i slobode govora za novinare izostaje. Zato je u septembru počela da radi novoformirana Komisija za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetni i nasilja nad novinarima, nakon što je, kako tvrde u Akciji za ljudska prava, iz vlasti opstruiran rad prethodne komisije.
"Nazalost nije prihvaćen još uvijek naš predlog da se propišu dva nova krivična djela u krivičnom zakoniku za zaštitu novinara, da se propisu strožije kazne i činjenica da državno tužilaštvo do danas nije pokazalo spremnost da preipsita djelovanje svoje u prošlosti i nedjelotvorne istrage stavlja znatan teret pred novi Komisiju", rekla je izvršna direktorica HRA Tea Gorjanc Prelević.
Na Međunarodni dan suzbijanja zločina protiv novinara,u posljednjem izvještaju Uneska piše da na svaka četiri i po dana jedan novinar u svijetu bude ubijen.
U poslednjoj deceniji ubijeno je čak 827 novinara.
( Jelena Đonović )