Počeo postupak vraćanja imovine porodici Kalić

Kalići su inače ranije odbili da podnesu tužbu protiv države za naknadu štete za vrijeme koje su proveli u pritvoru, odnosno zbog, kako se kasnije ispostavilo, neosnovanog hapšenja

80 pregleda8 komentar(a)
hotel Rožaje, Foto: Arhiva Vijesti
31.10.2016. 18:54h

Kada je prije pet godina država privremeno oduzela imovinu Safetu, Amini i Mersudinu Kaliću zbog sumnje da su prali novac stečen prodajom droge, njena vrijednost procijenjena je na 28 miliona eura. I njen spisak bio je impresivan.

Upravi za imovinu predati su pumpa M petrol i preduzeća Kristal i Turjak. Potom i kafe bar Tajson i hotel Rožaje, jedini Kalićevi objekti koji su radili jer hotel Turjak, nekoliko godina nakon privatizacije nije ni počeo sa radom niti je urađena njegova rekonstrukcija.

Ni fabrika Kristal ne radi skoro deceniju, a proizvodnja u njoj nije pokrenuta ni nakon što su je kupili Kalići. Danas je u Rožajama počelo vraćanje svega, a Kalići su nezadovoljni stanjem imovine koja je u vlasništvu države bila pet godina. To su izrazili u elaboratu koji su predali Upravi za imovinu. Ipak, sud o pravom stanju imovine koja se vraća, donijeće vještaci.

"Vještaci će procijeniti da li je došlo do oštećenja imovine, ako jeste u kom obimu, ako je šteta pretprljena o kakvoj šteti se radi o kom iznosu. Kasnije ćemo vidjeti dalje mislim da postoji prostor i spremnost da se u skladu sa zakonom koji je regulisao ovu materiju riješi eventualna naknada štete zbog oštećenja imovine i izgubljene dobiti i zarade", rekao je za TV Vijesti advokat Kasim Dizdarević.

Nakon te procjene, komisija Uprave za imovinu će narednih dana sačiniti zapisnik o predaji imovine. Poslije današnjeg početnog nesporazuma da li zapisnik treba da sadrži podatke u kojem se stanju vraća imovina, postignut je dogovor.

"Dogovor je da se to zapisnički konstatuje jer nije isto stanje imovine sada kada se vraća i ono vrijeme kada je oduzimana", kazao ke Dizdarević.

A koliko je država ovih godina zaradila od korišćenja imovine Kalića? Pumpa M petrol je izdata sredinom 2013. godine za 2.000 eura mjesečno, hotel Rožaje za 1.500, a kafić Tajson za 500 eura. Nisu poznati ni konačni troškovi održavanja ovih objekata ali je moguće da su oni bili i veći od zarade. Te podatke treba da saopšti Uprava za imovinu.

Kalići su inače ranije odbili da podnesu tužbu protiv države za naknadu štete za vrijeme koje su proveli u pritvoru, odnosno zbog, kako se kasnije ispostavilo, neosnovanog hapšenja.