Konačni rezultati parlamentarnih izbora objavljeni u Službenom listu
Prvu sjednicu novoizabranog sastava Skupštine saziva predsjednik Skupštine prethodnog saziva i održava se najkasnije 15 dana od dana objavljivanja konačnih rezultata izbora
Objavljivanjem konačnih rezultata parlamentarnih izbora, održanih 16. oktobra, u Službenom listu Crne Gore, ispunjeni su uslovi za sazivanje konstitutivne sjednice novog saziva Skupštine. Ustav propisuje krajnje rokove.
Prvu sjednicu novoizabranog sastava Skupštine saziva predsjednik Skupštine prethodnog saziva i održava se najkasnije 15 dana od dana objavljivanja konačnih rezultata izbora.
Prema Poslovniku Skupštine, najvažniji proceduralni dio je da Državna izborna komisija pošalje Skupštini izvještaj sa zvaničnim rezultatima izbora, kako bi dan nakon toga predsjednik prethodnog saziva, uputio poziv za novi. Predsjednik prethodnog saziva Darko Pajović kratko je rekao Televiziji Vijesti da će sjednicu zakazati nakon objavljivanja rezultata izbora u Službenom listu.
"I od momenta kad se pošalje taj saziv rok je pet dana da se održi sjednica parlamenta. Toj sjednici novog parlamenta predsjedava najstariji poslanik, pomažu mu najmlađi i generalni sekretar Skupštine, oko administrativnih stvari. Na toj sjednici se na osnovu izvještaja DIK-a prosto konstatuje da je poslanicima počeo mandat i bira se predsjednik, više potpredsjednika, zavisno od političkog dogovora i administrativni odbor", rekao je Dragan Koprivica iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT).
Opozicija međutim ne priznaje rezultate izbora a razmatra zajedničko djelovanje. Jedna od opcija je, kako nezvanično saznajemo, i bojkot konstitutivne sjednice Skupstine.
"U administrativnom, odnosno proceduralnom smislu to neće imati neko veliko značenje, dakle, sav taj posao moći će da se obavi i bez njihovog prisustva, ali će imati, naravno, značenje u političkom smislu, uticaja na političke tokove, na stabilnost rada parlamenta", kazao je Koprivica
Kada se konsatuju poslanički mandati i konstituiše Skupština, na potezu je predsjednik države.
"Predsjednik države ima 30 dana da predloži mandatara i poznato je da se rade konsultacije, to je demokratsko pravilo – razgovor sa svim političkim akterima i procjena ko je mandatar za sastav buduće vlade. Nakon isteka tog roka, odnosno nakon predloga za mandatara, Skupština ima 90 dana da izabere novu vladu, ukoliko je ne izabere, Skupština se raspušta i raspisuju se novi izbori", rekao je Koprivica
Novi saziv Skupštine činice DPS sa 36 mandata, DF sa 18, Ključ 9, Demokrate 8 mandata, SDP 4. Socijaldemokrate i Bošnjačka stranka imaće po dva mandata, a koalicija Albanci odlučno i Hrvatska građanska inicijativa po jedan.
( Ljubica Milićević )