Osvećenjem crkve biće obilježeno 140 godina od Vučedolske bitke
"Taj slavni podvig crnogorske i hercegovačke vojske, pod komandom kralja Nikole, veoma brzo je ušla u narodnu poeziju ali o njoj su pjevali neki znameniti pjesnici, ne samo naši nego i iz drugih književnosti, kao što je bugarski pjesnik Ivan Vazov"
Osvećenjem spomen crkve Svetog sveštenomučenika Atinogena na Vučjem dolu i kulturno-umjetničkim programom koji će uslijediti nakon toga, u subotu će biti obilježeno 140 godina od Vučedolske bitke, najavljeno je danas na konferenciji.
Episkop Budimljansko-nikšićki Joanikije kazao je da će osvećenje crkve početi u devet sati.
On je podsetio da su izgradnju crkve prije osam godina započele dvije eparhije - Budimljansko-niksićka i Zahumsko-hercegovačka, uz podršku Mitropolije crnogorsko-primorske.
"Narod iz sve tri eparhije i širi krug donatora su se sa velikom ljubavlju uključili u gradnju ovog hrama, prije svega zbog velikog pamćenja i spomena na slavne junake Vučedolske bitke koji su za krst časni i slobodu zlatnu prolivali svoju krv za oslobođenje i ujedinjenje našeg naroda", rekao je Joanikije u PR Centru.
Kako je naveo, stogodišnjica Vučedolske bitke obilježena je skromno, ali da tada nije bilo prilike da se istakne i duhovna osnova tog znanemenitog događaja.
"Mi ćemo u subotu, sa osvećenjem crkve i sa kulturno-umjetničkim programom koji će uslijediti poslije svete službe, obilježiti veliki jubilej 140 godina od Vučedolske bitke", istakao je Joanikije.
Profesor Veselin Matović kazao je da su istoričari zabilježili da Vučedolska bitka nije trajala duže od jednog sata, ali da njena slava traje više od 140 godina.
"Taj slavni podvig crnogorske i hercegovačke vojske, pod komandom kralja Nikole, veoma brzo je ušla u narodnu poeziju ali o njoj su pjevali neki znameniti pjesnici, ne samo naši nego i iz drugih književnosti, kao što je bugarski pjesnik Ivan Vazov", naveo je Matović.
Prema njegovim riječima, o toj bitci se vrlo brzo čulo širom Evrope i ona je, kako je istakao, postala simbol slobodarskih težnji naroda Crne Gore, Hercegovine i svih balkanskih naroda koji su tada počeli oslobodilačku borbu i dokračivanje osmanske carevine na Balkanu.
"Nakon osvećenja crkve i liturgije u kojoj će učestvovati nekoliko arhiereja Srpske pravoslavne crkve, i mnoštvo naroda, biće priređen kulturno-umjetnički program -svečana akademija u kojoj će učestvovati niz ljudi iz kulture i kulturno umjetničkih društava", rekao je Matović.
Kao centralni događaj, kako je naveo, predviđena je besjeda, koju će održati pjesnik Matija Bećković.
"Na ovaj događaj su pozvani predsjednici Crne Gore i Republike Srpske Filip Vujanović i Milorad Dodik, i niz drugih znamenitih zvanica. Na proslavi će učestvovati kulturno-umjetnička društva "Piva" iz Plužina, "Tešan Podrugović" iz Gacka, "Sava Vladisavić" iz Gacka, "Zora hercegovačka" iz Bileće, Etno grupa "Vasilisa" iz Bileće i guslari", kazao je Matović.
Kako je rekao, očekuju da događaju prisustvuje nekoliko hiljada gostiju.
Član Odbora za izgradnju hrama, Željko Lučić, podsjetio je da su temelji hrama osveštani 2008. godine, nakon čega je uslijedila pauza zbog neizdavanja dozvola od nadležnih organa.
"2012. godine osniva se Odbor za izgradnu hrama. Nastavljamo sa radovima, četiri godine, uz pomoć donatora, dobrih ljudi, vjernog naroda, došli smo do završetka hrama", rekao je Lučić.
On je pozvao sve donatore, priložnike i vjernike iz Crne Gore, Srbije i Republike Srpske da 29. oktobra da dođu i uveličaju osvećenje hrama.
( Vijesti online )