Dobra dejstva magnezijuma
Ipak, potreban je oprez kod doziranja, pa ako niste sigurni koliko da ga uzimate pitajte ljekara
Magnezijum je jedan od 16 minerala koji su potrebni u malim količinama ljudskom tijelu.
Nedostatak magnezijuma u tijelu često vodi do umora, takođe je važan za koncentraciju, pomaže kod nošenja sa stresom i mnogo troga drugog. Magnezijum možemo unijeti kroz ishrnu ili dodatno ga uzimati kroz vitaminsko-mineralne tablete.
Ipak, potreban je oprez kod doziranja, pa ako niste sigurni koliko da ga uzimate pitajte ljekara.
Žitarice, riža, orašasti plodovi, mlijeko i mliječni proizvodi, meso, tamnozeleno povrće i banane su bogati ovim mineralom.
Za šta je važan
Magnezijum je važan za kosti i mišiće. Prevenira grčeve, aktivira enzime, pomaže kod nošenja sa stresom i anksioznosti, te smanjuje holesterol.
Koje su posljedice predoziranja? Može izazvati nadutost i proliv, ali se očitovati i u povećanoj napetosti u mišićima.
Koji su simptomi nedostatka magnezijuma?
Nedostatak magnezijuma često vodi do grčeva u nogama ili rukama, nervoze, manjka koncentracije, pretjerane osjetljivosti, smanjenja koncentracije, a ponekad i do problema sa varenjem.
Ko ima povećane potrebe za magnezijem?
Povećane potrebe za magnezijumom imaju posebno trudnice, osobe koje su psihički opterećene, imaju loše varenje ili uzimaju mnogo kalcijuma.
Neka su istraživanja pokazala kako magnezij u kombinaciji sa kalcijumom popravlja čvrstoću kostiju, a neki kažu da može i da preokrene dejstva osteoporoze. Dalje, istraživanja pokazuju kako magnezijum smanjuje rizike razvoja kardiovaskularnih bolesti. Magnezijum djeluje i kao regulator krvnog pritiska, a osobe s nedostatkom magnezijuma u organizmu imaju veće rizike razvoja dijabetesa. Brojna naučna istraživanja govore o tome kako magnezijum pomaže u tretiranju migrena, insomnije i simptoma depresije.
( Vijesti online )