Pelengić: Nema mafije, sve što radim je legalno
Firma nije izvezla ni jedan jedini kubik za Albaniju, što je lako provjeriti
Jedan od najvećih crnogorskih koncesionara, vlasnik firme “Pelengić trejd” Ratko Pelengić kazao je da mu nije poznato koja je to šumska mafija, niti da ona postoji.
„Situacija u šumarstvu je mnogo uređenija u odnosu na period od prije dvije decenije. Šve što moja firma radi je potpuno legalno“, kazao je Pelengić.
O optužbama da postoje privilegovani u šumarstvu, koji dobijaju na panju najbolja odjeljenja za po deset eura po kubiku, a mogu odmah da ih prodaju po sedamdeset, Pelengić je kazao da nije tačno da je na bilo koji način privilegovan.
„Mi dobijamo koncesije javnim tenderom i boduje se ulaganje, odnosno nove investicije, tehnička i finansijska opremljenost i uposlenost radnika“, objasnio je on.
U posljednje vrijeme se dosta govori o izvozu drvne mase za Albaniju, zbog čega se koncesionari sve više orijentišu na izvoz te da umjesto 35 do 38 , kubik drveta u Skadru bez problema prodaju i po 90 eura. Pelengić je objasnio da njegova firma nije izvezla ni jedan jedini kubik za Albaniju i pozvao sve zainteresovane da dođu i uvjere se u to.
„Svu sirovinu prerađujemo u sopstvenim kapacitetima i proizvodnim pogonima Žabljak i Bijelo Polje, čak otkupljujemo sirovinu od drugih firmi i fizičkih lica“, dodao je on.
Pelengić je kazao da redovno uplaćuje koncesije. Što se tiče tvrdnji bivšeg v.d. direktora Uprave za šume Mirsada Nurkovića da prihodi od koncesija i drugih naknada za korišćenje šuma jedva ili nedovoljno pokrivaju troškove Uprave za šume, da godinama, 2013, 2014, 2015, niko koncesionarima nije obračunavao naknadu za doznaku i žigosanje stabala koja treba da iznosi 10 odsto od koncesionog ugovora, Pelengić je kazao da to nije tačno.
„Ne samo da uplaćujemo redovno koncesije već smo i u pretplati i ni na jednom tenderu ne možemo učestovati bez izmirenih obaveza. Tvrdnja Nurkovića nije tačna jer nije donešeno ni- jedno rješenje o plaćanju posebne naknade, a i da su strateški partneri oslobođeni od te obaveze”. Njemu nije poznato to što Nurković tvrdi da se polovina posječene drvne mase ne uvodi u formalne tokove, već da je u zoni sive ekonomije i ističe da sa njim to nije slučaj.
„Što se tiče mog preduzeća nisu tačne ni Nurkovićeve tvdnje da se veliki dio zaposlenih u drvopreradi nalazi u zoni sive ekonomije, jer imam oko 100 radnika kojima se redovno uplaćuju svi doprinosi”.
On je naveo i da se njegova firma nalazi na bijeloj listi sa svega par firmi koje uredno izmiruju sve obaveze prema državi i radnicima.
On je demantovao i tvrdnju predsjednika Ekološkog društva "Breznica" Milorada Mitrovića da se najveća malverzacija u crnogorskum šumarstvu radi sa fiktivnim pretvaranjem ekstra klase četinara u stabla određena za sanitarnu sječu.
„To se kod nas ne radi. Uostalom mi sve prerađujemo u našim kapacitetima“, navodi on.
Na sve optužbe Darka Stijepovića iz Centra za razvoj Durmitora koji je naveo primjer projekta drvoprerade u Žabljaku, vrijedan 1.350.000 eura, koji je dobio "Pelangić trejd" kao i ostale njegove optužbe Pelengić je kazao da ništa od toga nije tačno i da Stijepović ne vlada tačnim podacima.
Peletara doprinijela smanjenju zagađenja životne sredine
Fabrika za proizvodnju peleta „Pelengić trade“, jedna je od tri fabrike čija je izgradnja planirana u Bijelom Polju, otvorena je prije dva mjeseca. U savremeno opremeljnim pogonima radi 16 radnika, a do kraja godine će biti uposleno još 12. Izgradnja je trajala oko godinu dana a njena vrijednost je oko dva miliona eura, a proizvodi pet tona po satu.
„Pelet se izrađuje od bukovog ogrevnog drveta i pilanskog otpada, okoraka drveta i pilotine koju otkupljuje sa sjevera“, kazao je Pelengić. On je istakao fabrika otkupljuje po 2.000 metara kubnih, a finansira iz kredita Investiciono razvojnog fonda i od poslovnih banaka. Pelengić navodi da je otvaranje peletare na sjeveru doprinijelo raščišćavanju šuma i smanjenju zagađenja životne sredine, s obzirom na to da je do sada većina otpada od drvoprerađivača završavala pored rijeka.
( Jadranka Ćetković )