Iz Sindikata traže odgovore: Zašto ljekari (ne)mogu da rade dopunski
Prema dostupnim podacima, Šegrt je dao saglasnost za dopunski rad u 20 slučajeva, a 29 zdravstvenih radnika je odbijeno...
Iz Sindikata doktora medicine (SDM) tvrde da ministar zdravlja Budimir Šegrt ni nakon mjesec dana nije obrazložio zašto je nekim ljekarima odobreno da rade dopunski kod privatnika, a drugima ne.
Iz SDM-a je saopšteno “Vijestima” da su Šegrtu prije mjesec uputili zahtjev da dostavi spisak ljekara čiji su zahtjevi odobreni ili odbijeni i obrazloženja, kako bi vidjeli da li je neko od kolega ili privatnih zdravstvenih ustanova privilegovan.
Prema podacima koje je Ministarstvo dostavilo SDM-u na osnovu zahtjeva za slobodnim pristupom informacijama, u prvih šest mjeseci podneseno je 49 zahtjeva za davanje saglasnosti.
Šegrt je dao saglasnost za dopunski rad u 20 sluačajeva, a 29 zdravstvenih radnika je odbijeno.
Iz Centra za monitoring i istraživanja (CEMI) ranije je saopšteno da nije data nijedna saglasnost za rad u privatnom sektoru.
To je krajem prošlog mjeseca agenciji MINA rekao i projekt koordinator CEMI-ja Marko Savić.
“Uprkos činjenici da do sada od Ministarstva nije izdata nijedna saglasnost za rad u privatnim zdravstvenim ustanovama, evidentna je činjenica da se zakonska zabrana ne poštuje, što ukazuje na potrebu jače inspekcijske kontrole”.
Novim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, koji je u januaru stupio na snagu, predviđeno je da ljekari mogu dopunski da rade kod privatnika samo uz prethodno mišljenje direktora državne ustanove u kojoj su zaposleni i saglasnost ministra
U odgovoru Šegrta SDM-u piše da je pravilnikom bliže uređen dopunski rad kod privatnika, pa tako saglasnost mogu dobiti oni koji poštuju radno vrijeme i u punom obimu pružaju kvalitetne zdravstvene usluge u okviru radnog mjesta, kao i da nijesu disciplinski kažnjavani. Neophodno je, kako je naveo, i da građani i Komisija za kontrolu kvaliteta nijesu podnijeli osnovane pritužbe na njihov rad.
( Ana Komatina )