U Nikšiću otvorena izložba posvećena Frojdu
Izložbu čine karikature iz časopisa “The New Yorker” sa terapeutom, pacijentom i naravno kaučom u glavnim ulogama
U okviru manifestacije ”Dani Austrije u Crnoj Gori“, kao dio Programa podrške razvoju kulture u Nikšiću, u galeriji “Nikola I“ u Nikšiću otvorena je izložba karikatura “Na kauču”, posvećena Sigmundu Frojdu i psihoanalizi. Izložba obuhvata zbirku karikatura iz časopisa “The New Yorker” sa terapeutom, pacijentom i naravno kaučom u glavnim ulogama.
“Zagovornik analize Edipovog kompleksa i seksualnog nagona kao centralne motivacije ljudskog djelovanja, slavni psihoanalitičar definisao je nesvjesno kao suštinski element psihologije, a time stvorio i osnovna načela moderne psihoanalize“, kazao je dr Johan Frelih, ambasador Austrije u Crnoj Gori.
Još 1928. godine u pomenutom časopisu pojavile su se prve karikature o psihoanalizi koje pokazuju razvoj i mnogostruke reakcije na Frojdove teorije i nastanak psihoanalize. I sam Frojd je bio duhovit čovjek što se vidi po njegovoj knjizi “Humor i njegov odnos prema nesvjesnom” iz 1905. godine.
“Šala počiva na tehnikama koje skreću pažnju od nečeg zabranjenog, neprijatnog, od cenzurisanih misli, na tehnikama koje u načelu odvraćaju pažnju od agresivnog ili nečega što je seksualne prirode“, istakao je Frelih.
Karikature odabrane za izložbu grupisane su oko osam tema - rane godine, fotelja, žargon, sveprisutno, pravi ludak, dragi novac, sada postaje ozbiljno i apsurdno pozorište.
Dr Jelena Mašnić, rukovodilac Studijskog programa za psihologiju na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, kazala je da je Frojd, čovjek koji je slobodno oslobođen svih konvencija i stega, govorio o našoj nemoći pred nagonima, o tome koliko je ego krh i određen onim što su naši urođeni porivi.
“Ovo je prilika da vas pozovem da se vratite svom urođenom instiktu, da malo više sagledavate ono što vam poručuje ono vaše prirodno”, kazala je Mašić.
Organizatori izložbe su Studijski program za njemački jezik i književnost Filološkog fakulteta, austrijska ambasada, JU “Muzeji i galerije“- Nikšić, uz podršku Ministarstva kulture, Humboltovog društva za njemačko-crnogorsku kulturnu saradnju i Studijskog programa za psihologiju Filozofskog fakulteta.
Izložba će biti otvorena do 26.oktobra.
Kroz borbu između erosa i tanatosa
Govoreći o austrijskom neurologu i osnivaču psihoanalize, jednom od najuticajnijih, ali i najkontroverznijih ličnosti XX vijeka, Mašić je podsjetila da je kompletan razvoj čovjeka u Frojdovom djelu praćen kroz borbu između erosa i tanatosa, borbu ljubavi i mržnje.
"Spočitavali su mu pesimizam koji je navodno širio i šovinizam prema ženskoj populaciji, pa je ostalo neodgovoreno njegovo pitanje, šta to zapravo žene žele. Jednom prilikom njegove knjige su spaljivane. I dan danas postoje napori da se njegovi doprinosi umanje, ali dok god je nas i tog zdravog odnosa prema svom nagonu i urođenom Frojd će živjeti u psihologiji", poručila je Mašić.
( Svetlana Mandić )