Čovjek koji je odbio Nobelovu nagradu za mir

Le Duk To se složio da u Vijetnamu nije postignut mir i da je njegov protivnik zloupotrijebio i prekršio primirje

235 pregleda3 komentar(a)
Le Duk To, Foto: The Economic Times
12.10.2016. 15:11h

Vijetnamski političar Le Duk To prva je i jedina osoba koja je ikada odbila Nobelovu nagradu za mir. Nagradu je sa državnim sekretarom SAD-a Henrijem Kisindžerom, trebao da dobije za pregovaranje o mirovnom sporazumu u Vijetnamskom ratu.

Najveći razlog za kontroverzu je bio očigledan: uprkos radu ovih političara, rat u Vijetnamu je nastavljen. Mnogi su raspravljali da su To i Kisindžer odgovorni za raspirivanje rata, a ne za zaustavljanje, piše Time.

Le Duk To se složio da u Vijetnamu nije postignut mir i da je njegov protivnik zloupotrijebio i prekršio primirje. On je odbio da prihvati nagradu i rekao je da će možda preispitati da li je mir postignut u njegovoj zemlji, ali da će njegova odluka ostati ista.

Tako je dodjela Nobelove nagrade za mir 1973. zabilježena kao jedna od najkontroverznijih: prvo je Le Duk To odbio da primi nagradu, a potom se Kisindžer nije pojavio na dodeli nagrada, pa su se dva člana komisije za izbor Nobelove nagrade povukli.

Štaviše, Kisindžera su kritičari optužili da je bio uključen u tajno bombardovanje u Kambodži. Konačno, pravi mir u Vijetnamu je postignut dvije godine kasnije, 1975.

„Od potpisivanja sporazuma u Parizu, Sjedinjene američke države i administracija Sajgona su nastavili sa teškim povredama jednog broja odredbi ovog sporazuma. Administracija Sajgona je uz pomoć SAD-a nastavila s ratom. Mir još uvijek nije postignut u južnom Vijetnamu. U ovim okolnostima, nemoguće je da prihvatim Nobelovu nagradu za mir koju mi je komisija dodijelila. Jednom kada sporazum u Parizu bude poštovan u Vijetnamu, vojska utihne, a u južnom Vijetnamu bude proglašen pravi mir, moći ću ponovo da razmotrim prihvatanje ove nagrade. Molim komitet za Nobelovu nagradu da prihvati moje izvinjenje“, obrazložio je Le Duk To odbijanje nagrade.

Izvor: Nacionalna geografija