Izložba slika Tanje Kankaraš

Kankaraš je član Udruženja izvornih likovnih umjetnika Crne Gore od 2008 godine. Sa Udruženjem izlagala više puta na kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu

275 pregleda0 komentar(a)
Tanja Kankaraš, Foto: Privatna arhiva
20.09.2016. 11:20h

Samostalna izložba crnogorske slikarke Tanje Kankaraš pod nazivom "Moje magije" biće otvorena večeras u 19.30 Capital Plazi u Podgorici.

"Opšte usvojena definicija da je Crna Gora zemlja slikara potvrđuju brojni umjetnici koji svojim talentom, likovnom kulturom i djelom, pokazuju koliko je kod čovjeka sa ovih prostora prisutna iskonska potreba za umjetničkim izražavanjem. Mnogi od njih, bez obzira na svoje profesionalno opredjeljenje, suštinu svoje biti nalaze u stvaralačkom činu, kao Tanja Kankaraš koja se kao autodidakta crnogorskoj javnosti predstavlja drugom samostalnom izložbom pod nazivom Moje magije", kazala je istoričarka umjetnosti Ljiljana Zeković.

Kankaraš je rođena u švedskom gradu Eksjou, a prvu samostalnu izložbu imala je 2009. godine u Podgorici.

"Njena slikarska djela koja u formalnom smislu baštine bogato evropsko likovno naslijeđe pokazuju respektabilan nivo vrijednosnih referenci i predstavljaju Tanju kao talentovanu umjetnicu koja, polazeći od autonomnih slikarskih referenci, prilazi umjetnosti sa posvećenošću i ljubavlju", kazala je Zeković.

Prema riječima Liljane Zeković u radovima se mogu evidentirati različiti pravci evropske Moderne.

"U njenom slikarstvu mogu se evidentirati različiti slikarski pravci evropske Moderne: ekspresionizma koji se javlja u gestualnom potezu i „čupavoj” segantinijevskoj fakturi, impresionizma, koji nalazimo u načinu tretiranja svjetlosti i eteričnom kolorističkom nijansiranju, enformela u domenu korišćenja materija, asocijativno-apstraktnih evokacija, ali i elemenata koji svojom dekorativnom notom sadrže premise Art nouveau-a (Dok posmatram). Na njenim slikama nalazimo efekte svemirske beskonačnosti i prozračnosti postignute bogatstvom hromatskog nijansiranja (Noćni horizont, U plamenu strasti…), kao i čvrste forme zasnovane na korelaciji čistih boja ili na pojačanom grafizmu – poetičnoj, pastuoznoj arabeski vitalističke pokretljivosti unutar koje umjetnica razvija svoje ornamentalne sisteme (Ključ moje magije, Svijet za sebe, Dvosmisleno prisustvo…). "

Zeković je kazala da na Tanjinim platnima dominira prisutnost taktilne dimenzije kojom postiže igru različitih tekstura i reljefnih struktura koristeći impastne slojeve likovnih materijala – bojenog pigmenta, kao i nelikovne materijale – pjesak, vosak, vatu, opiljake drveta, umjetno kamenje, djelove nakita, zlatnu pastu… koje aplicira i integriše u zasićene kolorističke „mase”.

"Odbačeni predmeti realnosti na ovim slikama dobijaju estetske vrijednosti. Pored četkicâ koristi prste, čačkalice i druga tehnička sredstva koja joj omogućavaju da dođe do željenih efekata. Zapravo, njena platna nose recidive enformelskog korišćenja materijala kojima se inicira psihološka dimenzija okrenuta unutrašnjim prostorima. Tako slojevite i na različite načine tretirane površine platna, od lazurnih partija do grubih rustičnih nanosa, možemo tumačiti kao nosioce duhovnih stanja – nježnosti, lirske topline, romantičnosti, grubosti, snage, slabosti… Različito tretirane površine i forme Tanja povezuje u skladne i promišljene kompozicijske cjeline kojima, najčešće, potencira dinamičku sliku jednog izmaštanog svijeta. Zagledana u svoje unutrašnje prostore, umjetnica formira slikarski svijet ispunjen tananim nitima lirske topline i tajanstvenim odbljescima romantičarskih snova. Za razumijevanje njene likovne poetike važni su i nazivi radova kojima ukazuje na svoju intenciju da likovnim sredstvima izražava misli, emocije i čulna opažanja definisana literarnim odrednicama – buđenje, halucinacije, misterije, poruke, emocije, strasti, san, java… Ta opažanja nemaju perceptivno uporište, već zavise od imaginacije i slobode umjetničkog izraza, i pokazuju da se na krilima mašte mogu otkriti svjetovi koji nikad nijesu postojali, a bez kojih, po mišljenju Karla Segana, ne idemo nikuda", dodala je Zeković.

Kankaraš je član Udruženja izvornih likovnih umjetnika Crne Gore od 2008 godine. Sa Udruženjem izlagala više puta na kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu.

"Pred Tanjom Kankaraš, članicom respektabilne asocijacije UILUCG-a, kroz proces sazrijevanja, otvaraju se stvaralački putevi na kojima će, bar po onom do sada postignutom, uspjeti jasno da profiliše svoja likovna traženja u djelo koje će naći svoje mjesto na aktuelnoj crnogorskoj likovnoj sceni" kazala je Zeković.

Ona živi, radi i stvara u Podgorici.