DPS hvale Pink, Dnevne i Pobjeda
“Skoro svaki treći prilog u centralno informativnim emisijama elektronskih medija bio je jednostran (27 procenata). Prednjači Pink (66 odsto), slijedi TV Prva (25,6), RTCG (20), TV Vijesti (16 osto) i TV Atlas (13 procenata)”, navodi GA
Aktivnosti državnih zvaničnika DPS-a, koji su paralelno promovisali partijsku politiku, dobili su posljednjih mjesec najviše pozitivnog prostora u medijima, pokazalo je istraživanje Građanske alijanse. Prema analizi, najviše te pozitivne kampanje bilo je u Dnevnim novinama, Pobjedi i na Pinku M.
„Prethodnih mjesec pozitivne prikrivene kampanje u korist DPS-a bilo je u 105 tekstova (37,9 odsto od ukupnog broja tekstova sa prikrivenom kampanjom) dok je u 63 slučaja (22,7 procenata) ta kampanja bila negativna, navodi GA, koja je pratila izvještavanje uticajnih elektronskihi štampanih medija. Na drugom mjestu je Pozitivna Crna Gora koja je u 33 slučaja, odnosno 11,9 odsto, imala pozitivnu prikrivenu kampanju, i samo u jednom tekstu u „Vijestima“ negativnu prikrivenu kampanju. GA objašnjava da je „prikrivena kampanja karakteristična za osobe koje su na određenom nivou vlasti i koje su u poziciji da preko funkcija koje obavljaju, i pojačanih aktivnosti u predizbornom periodu, na indirektan način promovišu partije kojima pripadaju“.
GA je analizirala 495 priloga u centralnim informativnim emisijama pet televizija i 1.400 tekstova u dnevnim novinama. “U gotovo svim štampanim medijima 52 odsto analiziranih tekstova bilo je jednostrano. Najviše ih je bilo u “Danu” (56 odsto), “Dnevnim novinama” (54 procenata), “Vijestima” (52 odsto) i “Pobjedi” (43 procenata).
“Skoro svaki treći prilog u centralno informativnim emisijama elektronskih medija bio je jednostran (27 procenata). Prednjači Pink (66 odsto), slijedi TV Prva (25,6), RTCG (20), TV Vijesti (16 osto) i TV Atlas (13 procenata)”, navodi GA.
Skupštinski Odbor za praćenje izvještavanja medija pozvao je da se u predizbornoj kampanji poštuju standardi novinarske profesije, a komercijalne emiteri da stvore ambijent da svima omoguće plaćeno jednako oglašavanje.
Kršenje prava maloljetnika neprecizno
Savjet Agencije za elektronske medije ocijenio je da u dosadašnjem emitovanom propagandnom materijalu nije bilo elemenata za pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti emitera po osnovu kršenja prava maloljetnika.
Zaštita prava i interesa maloljetnih lica u domenu političkog oglašavanja posljednjih dana je, kako se navodi, predmet intenzivne i kontinuirane pažnje AEM-a i njenog Savjeta, koji se tim pitanjima posebno bavio tokom dvije posljednje sjednice.
Oni su međutim zaključili da zakoni ne preciziraju šta je tačno „korišćenje maloljetnika u političke svrhe“.
( Mila Radulović )