Usvojena Strategija za integraciju osoba sa invaliditetom
“Strategijom je identifikovano sedam ključnih oblasti djelovanja, a to su: pristupačnost, participacija, jednakost, zapošljavanje, obrazovanje i obuka, socijalna zaštita i zdravstvo”
Vlada je danas usvojila Strategiju za integraciju osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori od 2016. do 2020. godine, kojom je identifikovano sedam ključnih oblasti djelovanja.
Vlada je, uz Strategiju za integraciju lica sa invaliditetom usvojila i Akcioni plan za njeno sprovođenje za 2016. i 2017. godinu.
“Strategijom je identifikovano sedam ključnih oblasti djelovanja, a to su: pristupačnost, participacija, jednakost, zapošljavanje, obrazovanje i obuka, socijalna zaštita i zdravstvo”, saopšteno je nakon sjednice Vlade.
Kako se navodi, dokument prati oblasti djelovanja i vremenski okvir odgovarajuće evropske strategije, sa posebnim osvrtom na rezultate prethodne strategije, postojeći pravni okvir i trenutni položaj osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori, utvrđujući na osnovu toga strateške ciljeve u svakoj od oblasti i konkretne mjere i aktivnosti za njihovo postizanje.
“Donošenjem Strategije nastavlja se rad na unapređenju položaja lica sa invaliditetom i uspostavljanju najšireg pravnog okvira za definisanje politike u ovoj oblasti, u skladu sa socijalnim modelom pristupa invalidnosti”, kaže se u saopštenju.
To, dodaje se, predstavlja trajno opredjeljenje kada je u pitanju položaj osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori, sa potrebom njihovog uključivanja u sve oblasti društva na ravnopravnoj osnovi.
Prilikom odlučivanja o toj tački dnevnog reda, potpredsjednica Vlade Azra Jasavić je, kako je saopšteno, izdvojila mišljenje.
“Donijeta je i Strategiju za neproliferaciju oružja za masovno uništenje za period od 2016. do 2020. godine, kojom je utvrđen opšti okvir i smjernice djelovanja Crne Gore u pravcu prevencije i suzbijanja širenja oružja za masovno uništenje”, saopšteno je iz Vlade.
Kako je pojašnjeno, Strategijom je definisan model koordinacije aktivnosti na nacionalnom nivou i ostvarivanja saradnje sa drugim državama i međunarodnim organizacijama i tijelima, radi uspješnog i sveobuhvatnog suočavanja sa ovim složenim međunarodnim fenomenom.
U cilju postepene harmonizacije u oblasti otpadnih voda sa legislativom Evropske unije (EU), saopšteno je, Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o upravljanju komunalnim otpadnim vodama.
“Zakon predstavlja normativni okvir, koji sadrži osnovne ciljeve vezano za rokove uspostavljanja kolektorskih sistema i sistema za prečišćavanje otpadnih voda, definisanje obaveze uspostavljanja čime je obezbjeđen visok nivo usaglašenosti sa pravnom tekovinom EU”, kaže se u saopštenju.
U diskusiji je istaknuto da će se predloženim zakonom ostvariti sveobuhvatna zaštita voda i zemljišta, kao recipijenta otpadnih voda.
Utvrđen je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju, a osnovni razlog za izmjene i dopune je, navodi se, to što su u implementaciji novog Zakona, utemeljenog na principima solidarnosti, obaveznosti i jednakosti osiguranika u ostvarivanju prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, uočene određene tehničke nejasnoće, koje mogu biti uzrok neadekvatne primjene pojedinih odredbi.
“Povodom Informacije o nadoknadi štete držaocima goveda koja su usmrćena ili uginula zbog bolesti kvrgave kože u Crnoj Gori, Vlada je odgodila odlučivanje do sljedeće sjednice”, navedeno je u saopštenju.
( Mina )