Kurc: Evropska perspektiva za Zapadni Balkan

"Razvoj proteklih godina je bio takav da se Turska udaljila sve više od Evrope. Nakon referenduma o Bregzitu i predstojećeg istupanja Velike Britanije iz EU neophodna je debata kako treba da se razvija Unija, kakav je naš koncept i kako treba da se ophodimo prema širenju"

6 komentar(a)
Sebastijan Kurc, Foto: Reuters
04.09.2016. 09:42h

Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc istakao je da je njegov stav da je zemljama Zapadnog Balkana potrebna evropska perspektiva, a što se Turske tiče, dobar kontakt sa EU, bez puta ka članstvu.

"Razvoj proteklih godina je bio takav da se Turska udaljila sve više od Evrope. Nakon referenduma o Bregzitu i predstojećeg istupanja Velike Britanije iz EU neophodna je debata kako treba da se razvija Unija, kakav je naš koncept i kako treba da se ophodimo prema širenju", poručio je Kurc u intervjuu bečkom dnevniku "Standard".

On je ukazao da je koncept austrijske vlade, koji su ranije pominjali nekadašnji kancelar Volfgang Šisel i bivša šefica diplomatije Ursula Plasnik, privilegovani partnerstvo za Tursku u odnosu sa EU, odnosno posebno iskrojena evropsko-turska unija interesa, saradnja sa Turskom, ali bez članstva, prenosi Radio Slobodna Evropa.

"To podržavam i vjerujem da se to podudara sa stavom austrijskog kancelara Kristijana Kerna", naglasio je Kurc.

Prema njegovim riječima, taj koncept je prenio kolegama iz zemalja članice EU i poretpostavlja da će kancelar o tome razgovarati sa premijerima.

"Moja mogućnost na nivou ministara inostranih poslova je da učestvujem u odlukama o tome da li će biti otvarana dalja poglavlja. Tu je moj stav da ne treba da otavramo nijedno poglavlje i polazim od toga da u bliskoj budućnosti toga neće biti. Prekid pristupnih pregovora je, međutim, stvar premijera", precizirao je Kurc.

On je prenio da Austrija nije sama sa takvim stavom navodeći da su te zahtjeve iznosili i šef frakcije Narodne partije Evrope (EVP) Manfred Veber, kao i premijer njemačke pokrajine Bavarske Horst Zehofer.

Prema njegovim riječima, tačno je da postoji pozitivna dinamika oko Kipra, jer bi rješenje za tu podijeljenu zemlju bilo dobro kako za Kipar i Tursku, tako i EU.

"Nadam se da će biti pronađeno rješenje. Međutim to ne bi ništa promijenilo na tome da je poslije pokušaja puča uhapšeno desetine hiljada ljudi i pokušano da se zastraše oni koji misle drugačije, da je razvoj po pitanju ljudskih prava u Turskoj negativan", dodao je Kurc.

Takođe se on izjasnio i protiv toga da se Turskoj, samo zbog sporazuma o izbjeglicama, da vizna liberalizacija ako ne ispuni sve uslove.