Sahranjen Islam Karimov: Ostavio vakuum na vlasti
Karimov nije odredio svog političkog nasljednika, a analitičari tvde da će o tome vjerovatno odlučivati mala grupa visokih zvaničnika i članova njegove porodice iza zatvorenih vrata.
Islam Karimov, predsjednik Uzbekistana u proteklih četvrt vijeka, koji je u petak preminuo od posljedica moždanog udara, sahranjen je danas u svom rodnom gradu Samarkandu, ostavivši iza sebe vakuum na vlasti, u zemlji koja služi kao bedem od ekstremističkog islama u Centralnoj Aziji, javlja Rojters.
Poslije tradicionalne pogrebne ceremonije na starom trgu Registan u Samarkandu, u prisustvu stotina ljudi među kojima su neki bili u suzama, Karimov (78) je sahranjen na gradskom groblju Šah-i-Zinda, navodi britanska agencija, pozivajući se na dva neimenovana izvora koji su prisustvovali sahrani.
Među najistaknutijim stranim visokim zvaničnicim na sahrani su bili predsjednik Avganistana Ašraf Gani, predsjednik Tadžikistana Imomali Rahmon i ruski premijer Dmitrij Medvedev.
Karimova su zapadne vlade ismijevale kao diktatora koji je kršio ljudska prava, ali za mnoge ljude u Uzbekistanu, pretežno muslimanskoj bivšoj sovjetskoj državi koja se graniči sa Avganistanom, on je jedini šef države koga su oni znali, primjećuje britanska agencija.
Karimova smrt izazvala je u Uzbekistanu izlive žaljenja, pomiješane sa neizvjesnošću u pogledu budućnosti.
Rano jutros, više hiljada građana Uzbekistana izašlo je na glavnu ulicu u prijestonici Taškentu kako bi odali poštu i oprostili se od preminulog predsjednika.
"Još ne mogu da vjerujem da se to dogodilo", kaže 39-godišnji stanovnik Taškenta, koji je zajedno sa hiljadama sunarodnika jutros ispratio pogrebnu povorku na putu ka Samarkandu, oko 300 kilometara jugozapadno od Taškenta.
"Ne znam šta će se sada dogoditi, izgubljen sam", dodao je on.
Premijer Uzbekistana Šavkat Mirsijojev je predsjednik odbora za sahranu, što se može smatrati snažnim nagovještajem da će biti izabran za novog predsjednika, ocjenjuje Rojters i ističe da su susjedne zemlje Kazahstan i Kirgistan poslale na sahranu svoje premijere, a ne predsjednike.
Karimov nije odredio svog političkog nasljednika, a analitičari tvde da će o tome vjerovatno odlučivati mala grupa visokih zvaničnika i članova njegove porodice iza zatvorenih vrata.
Ukoliko ne uspiju da postignu kompromis, otvoreni sukobi bi mogli da destabiliziju tu većinski muslimansku zemlju, koja deli granicu sa Avganistanom, i meta je islamskih ekstremista, zaključuje britanska agencija.
Galerija
( Tanjug )