Političke igre na Kosovu
„Od proglašenja nezavisnosti Kosova pre osam godina, nijedna rasprava nije ovako podelila zemlju“.
Švajcarski dnevnik "Noje cirher cajtung" piše o „političkom zastoju na Kosovu“. Kosovska vlada povukla je iz skupštinske procedure predlog sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom pošto sjednici nisu prisustvovali poslanici Srpske liste. „Demonstranti koji su se okupili u blizini parlamenta počeli su slavlje – kojem su se brzo pridružili i poslanici opozicije. Da li će i kada će vlada ponovo pokušati da sprovede započeto – nije jasno. „(Premijer Isa) Mustafa je naglasio da je čitava stvar samo odložena a ne i obustavljena.“, piše "Deutsche Welle".
„Predmet diskusije je 8.000 hektara zemlje na Rugovskoj planini između Peći i Rožaja. Vlada Kosova kaže da ta teritorija pripada Crnoj Gori. Nova granica proteže se duž stare administrativne linije iz 1974. koja je srpsku pokrajinu Kosovo odvajala od Crne Gore. Tamošnji pastiri i drvosječe, međutim, žale se da ih granica odvaja od njihovih pašnjaka i šuma. U vrijeme Jugoslavije, unutrašnje granice u brdima nisu ni bile važne.“
„Od proglašenja nezavisnosti Kosova prije osam godina, nijedna rasprava nije ovako podijelila zemlju“. U tekstu se objašnjava da je do ovako velikog spora došlo zbog Vetevendosje, „levonacionalističke opozicione stranke“ koja vodi veliku kampanju utemeljenu na strahu od gubitka teritorije i žestokoj netrpeljivosti prema političkoj eliti. Opisuje se i kako opozicioni poslanici od početka godine bacaju suzavac u parlamentu i tako sprječavaju glasanje o prihvatanju pomenutog sporazuma.
„I vlada snosi veliku odgovornost za krizu. Ona nije informisala ljude kojih se to tiče, i dugo nije odgovarala na pitanja i kritike. Mnogim građanima se smučila ta arogancija, inače udružena sa velikom neefikasnošću kada je riječ o uslužnim delatnostima države. Na Kosovu mnogi osjećaju da ih je Zapad ostavio na cedilu i više im nije važno ni to što je EU najavila da će im nakon demarkacije granice ukinuti vize. Crna Gora je do sada uzdržano reagovala na otezanje sa demarkacijom – ali to će se promijeniti ako se to otezanje nastavi.“
Pašnjaci i telefonija
Austrijski list Standard istim povodom piše da je „istorija plemena koja su živela na Kosovu, u Crnoj Gori i Severnoj Albaniji puna sporova oko granica. U prošlosti se najčešće radilo o pašnjacima, ali uvek se radilo – o demonstraciji moći. To je ostalo isto. U četvrtak je kosovski parlament konačno trebalo da glasa o graničnom sporazumu sa Crnom Gorom, koji je dogovoren još prije godinu dana. Ali, Srpska lista – stranka srpske manjine na Kosovu – iskoristila je priliku da u igru unese sopstvene zahteve. Jer, bez Srpske liste, vladajuće stranke PDK i LDK ne bi imale dovoljan broj glasova za donošenje Sporazuma, jer su i neki njihovi poslanici protiv toga.“
„Zato je premijer Isa Mustafa morao da povuče glasanje o Sporazumu. On ipak smatra i da su zahtjevi Srpske liste protivustavni. Navodno se radi i o tome da bi Telekom Srbije trebalo da u još većoj mjeri bude aktivan na Kosovu.
Regulisanje telefonije je predmet dijaloga između Srbije i Kosova. 80 od 120 poslanika morali bi da glasaju za ratifikaciju Sporazuma o demarkaciji granice sa Crnom Gorom. Srpska lista ima 11 mandata. Ona je u četvrtak saopštila da neće da učestvuje u tome iz bezbjednosnih razloga“.
( Deutche Welle )