Rudnik uglja: Stanje nije loše, riješiće problem duga državi

Od 2009. pokušavaju da se oporave od neplaniranih gubitaka

1 komentar(a)
Rudnik uglja, Foto: Goran Malidžan
24.08.2016. 14:10h

Poslovanje Rudnika uglja Pljevlja, koji funkcioniše više od šest decenija i nikada nije zaustavio proizvodnju, nije ni žalosno ni loše, kako to tvrde u pljevaljskom SNP-u, saopštili su iz kompanije.

Kako su naveli, ne može se reći da je žalosno stanje u kompaniji koja je prethodnu godinu završila sa dobiti oko pet miliona eura, koja zapošljava oko 1.000 radnika, koji redovno primaju plate iznad crnogorskog prosjeka.

“Tačno je da je dug Rudnika 12 miliona eura po pitanju zaostalih poreza i doprinosa na zarade zaposlenih. Ali je tačno i da je Rudnik samo tokom 2015. godine uplatio u državnu kasu oko 20 miliona eura po pitanju poreza, doprinosa i koncesija. Tačno je i da će Rudnik vrlo brzo riješiti pitanje zaostalog duga ili kroz reprogram putem državne pomoći za šta smatra da ima sva prava, ili otplatom duga u cjelosti kroz zaduživanje kod komercijalnih banaka”, navedeno je u reagovanju.

Članovi pljevaljskog SNP-a su, kako se dodaje, dugo godina bili čelni ljudi Rudnika i da su imali dobru namjeru, onda bi i objasnili kako je do duga došlo i kako se Rudnik borio i bori da dugove vrati.

Podsjećaju da je Rudnik do 2009. radio stabilno, ali je početkom 2009. TE Pljevlja ušla u remont planiran na mjesec, a zastoj je trajao skoro 9 mjeseci.

“Za tih 9 mjeseci, Rudnik je imao troškove, ali ne i prihode. S obzirom na to da je rudarstvo grana gdje su profitne margine reda 10 odsto i da je Rudnik imao prosječne mjesečne prihode reda 4 miliona eura, jasno je da je u tom periodu ostao bez očekivanih preko 30 miliona prihoda, a da je napravio preko 27 milona troškova, odnosno gubitaka. Od tog trenutka Rudnik pokušava da neplanirane gubitke pokrije i vrati poreske dugove”, naveli su iz preduzeća.

Iz Ministarstva ekonomije kazali su da realizacija projekta drugog bloka TE omogućava opstanak Rudnika uglja, a ne njegovo „eliminisanje“.