EPA: Svi mogu na konkurs za grit u Tivtu i Bijeloj
Na istim principima će biti objavljen i međunarodni tender za izvođača radova na remedijaciji, pri čemu je, posebno naglašavamo, naš interes da što veći broj stranih i domaćih kompanija uzme učešća na međunarodnim tenderima koje objavljujemo
Iz Agencije za zaštitu životne sredine (EPA) saopštili su da će sva zainteresovana preuzeća moći ravnopravno da učestvuju na konkurs za upravljanje i čišćenje industrijskog otpada (grita) u Tivtu i Bijeloj.
EPA je ranije saopštila da na prostoru Jadranskog brodogradilišta u stečaju postoji 40.209 kubika upotrijebljenog grita koji se smatra industrijskim otpadom.
Vlada je 10. oktobra 2014. godine potpisala ugovor o kreditu sa Svjetskom bankom za projekat “Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje” (IWMCP), čiji je jedan od segmenata i rješavanje problema grita.
“Podsjećamo da se ovaj projekat, pa i aktivnosti u Bijeloj, sprovode po procedurama Svjetske banke koje podrazumijevaju neophodnost poštovanja nacionalnih i međunarodnih propisa i standarda u oblasti zaštite životne sredine i jednak tretman za sve komercijalne subjekte u otvorenom međunarodnom kompetitivnom postupku”, navodi EPA u reagovanju na ranije pisanje “Vijesti”.
“Vijesti” su ranije pisale da država još nije praktično krenula u rješavanje tog problema na terenu, iako pojedine strane firme nude tehnološki i ekonomski efikasna rješenja problema sa preostalim upotrijebljenim gritom od pjeskarenja brodova u Bijeloj i Tivtu.
Reagovanje prenosimo u cjelosti:
“Postojalo je i postoji značajno interesovanje i domaćih i stranih komercijalnih subjekata za potencijalno učešće u remedijacionim aktivnostima, što je i očekivano imajući u vidu potencijalnu vrijednost ugovora. Podsjećamo da se ovaj projekat, pa i aktivnosti u Bijeloj, sprovode po procedurama Svjetske banke koje podrazumijevaju neophodnost poštovanja nacionalnih i međunarodnih propisa i standarda u oblasti zaštite životne sredine i jednak tretman za sve komecijalne subjekte u otvorenom međunarodnom kompetitivnom postupku. Navedeno znači da su svi subjekti informisani na isti način o specificnostima projekta i da su, ukoliko zadovoljavaju kvalifikacione kriterijume, bili ohrabreni da učestvuju na javnom tenderu za izradu glavnog projekta remedijacije.
Na istim principima će biti objavljen i međunarodni tender za izvođača radova na remedijaciji, pri čemu je, posebno naglašavamo, naš interes da što veći broj stranih i domaćih kompanija uzme učešća na međunarodnim tenderima koje objavljujemo. U tom smislu svim kompanijama koje direktno kontaktiraju Minsitarstvo održivog razvoja i turizma i Agenciju za zaštitu zivotne sredine pružaju se, na istovjetan način, sve informacije o projektu, bilježe se na mejling listu i pozivaju se da učestvuju u otvorenim i kompetitivnim tenderskim postupcima.
S tim u vezi, ovim putem informišemo javnost da je nakon što je firma “Grizelj” iz Sarajava kontaktirala Ministarstvo održivog razvoja i turizma, a shodno procedurama, menadžerka projekta “Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje”, Almina Bučan, u direktnoj komunikaciji sa njihovim predstavnikom gospodinom Tomislavom Grizeljom, tačnije od 11. 03. 2016. godine. Pored email korespondencije, obavljen je i telefonski razgovor, u kojem je od strane projektne menadžerke g. Grizelj dobio neophodne informacije. Dalje, projektna menadžerka kontaktirala je predstavnicu pomenute firme (čije ime nećemo navoditi jer u vašem tekstu nije pomenuto) 20. 07. 2016. godine, a povodom pisma upućenom premijeru Vlade CG i Svjetskoj banci.
Napominjemo, takođe, da je kompletno istraživanje lokacije za koju je predviđena sanacija, urađeno je od strane Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI), odobrenom kroz procedure Svjetske banke, u svrhu karakterizacije otpada zatečenog na lokaciji i preciznog utvrđivanja postojećih količina, te u cilju izrade Glavnog projekta remedijacije za potrebe raspisivanja otvorenog poziva za sprovođenje radova na remedijaciji - međunarodnog tendera. Sprovedene analize nijesu obuhvatile samo ispitivanje grita, već i kontaminiranog zemljišta, što je takođe sastavni dio Glavnog projekta remedijacije.
Veoma je neozbiljno licitirati oko analiza i načina sanacije, posebno imajući u vidu činjenicu da na detaljnom dizajnu, odnosno glavnom projektu remedijacije, radi međunarodno priznata kompanija za obavljanje ove vrste poslova, izabrana kroz otvoreni postupak nadmetanja, kako i zahtijevaju procedure.
( Vijesti online )