Šta povezuje Svjetsko prvenstvo u fudbalu i naučnika Stivena Hokinga?
Mnogi naučnici imaju dugu i neslavnu istoriju izmišljajući besmislene jednačine, za šolju čaja, jagode, krem i najdepresivniji dan u godini. Sve ove jednačine su naručivale za PR vratolomije i njihove vrijednosti su tu i završavale. Ove jednačine su uglavnom djela naučnika čija imena nijesu poznata Nobelovom komitetu
U duhu sportskih tamičenja koja će obilježiti ovo ljeto, sjetili smo se jedne zanimljive priče o Stivenu Hokingu i njegovoj formuli za uspjeh Engleske na Svjetskom prvenstvu u fudbalu.
"Od nastanka civilizacije, ljudi nijesu bili zadovoljni sadržajem koji su nepovezani i neobjašnjivi", iznio je Hoking prije svojih rezultata, "oni žude da razumiju osnovni poredak u svijetu, a Svjetski kup se ne razlikuje mnogo".
Mnogi naučnici imaju dugu i neslavnu istoriju izmišljajući besmislene jednačine, za šolju čaja, jagode, krem i najdepresivniji dan u godini. Sve ove jednačine su naručivale za PR vratolomije i njihove vrijednosti su tu i završavale. Ove jednačine su uglavnom djela naučnika čija imena nijesu poznata Nobelovom komitetu, prenosi Udruženje paraplegičara Podgorica pisanje britanskog Guardiana.
Irski kladioničar Padi Pauer je pitao Hokinga da mjesec dana provede u istraživanju engleskih performansi na Svjetskom prvenstvu i izvuče neke zaključke. Nije bilo očekivano da će svjetski poznati naučnik da prihvati ponudu.
"Mislili smo da postoji samo 1% šansa da pristane. Ali on je to učinio, i bio sam potpuno iznenađen", rekao je Pauer.
Kako bi mogao da razradi uslove koji su pogodni za engleske fudbalere, Hoking (vjerovatno sa njegovim studentima) je analizirao 45 utakmica koje je tim odigrao na Svjetskim prvenstvima od 1966, kada je i pobijedio. Oni su takođe analizirali i 204 penala, koja su posebna slabost za Englesku.
Faktori koji utiču na performanse Engleske, mada se ovo može odnositi na bilo koju ekipu, se dijele u pet oblasti: okolina, fizički, psihološki, politički i taktički faktori.
Tim bi bolje prošao da igra na stadionima koji su na nadmorskoj visini manjoj od 500 metara, rekao je naučnik. Umjerena klima bi im takođe pomogla, ako temperatura skoči više od 5 Celzijusovih onda za 59% opada šansa da će engleski fudbaleri pobijediti. Šanse su im tu i tamo veće da igraju u blizini kuće, ovako im velike probleme prave kulturološke razlike i jet lag.
Prateći psihološke faktore, Engleska ima bolje rezultate sa crvenim, nego sa bijelim dresovima, vjerovatno zato što crvena čini igrače da imaju više samopouzdanja i izdgledaju agresivnije. Standarna postava Engleske je 4-4-2, ali formacija 4-3-3 je nešto uspješnija, sa čak 58% osvojenih utakmica. Pod postavom 4-4-2 taj procenat opada na 48% pobjeda.
Engleska je tri puta izgubila Svjetsko prvenstvo zbog penala, zbog toga je Hoking rekao da tokom izvođenja penala zalet ne bi smio biti duži od tri raskoraka, loptu je poželjno udariti unutrašnjom stranom stopala, a krajnji cilj bi trebalo da budu gornji uglovi gola.
Broj godina igrača, kao i to da li su ljevaci ili dešnjaci, ne utiče mnogo na uspješnost, ali igrači sa svijetlom kosom i koji su ćelavi imaju veće šanse da postignu pogodak. Dokazano je da su oni precizniji izvođači za razliku od onih koji imaju dugačku tamnu kosu.
Zaključio je da Englezi treba da nose crvene dresove, igraju 4-3-3, da igraju u popodnevnim časovima i da izbjegavaju sudije iz Južne Amerike.
Pauer je odbio da otkrije koliko su kladionice platile Hokingu, ali naučnik je naknadu uložio u dobrotvorne svrhe i to za spašavanje djece u Siriji i za istraživanja o dijagnozi sa kojim se Hoking suočio kao student.
( Vijesti online )