Teško popuniti sve izgrađeno u Budvi: Pola kreveta zjapi prazno usred sezone
Za razliku od većine hotelijera, vlasnici privatnog smještaja su u panici zbog izuzetno loše popunjenosti, tvrdi Petar Ivković iz turističkog udruženja
Privatne sobe i apartmani u Budvi zvrlje poluprazni u jeku ljeta, uprkos najavama nadležnih da će sezona biti najbolja u proteklih deset godina.
Zvanična statistika kaže da je gostiju za nekoliko procenata više nego lani, situacija na terenu mnogo je drugačija.
Hotelijeri donekle mogu da budu zadovoljni popunjenošću, ali ne i vlasnici privatnog smještaja.
Da li zbog besparice, cijene smještaja, ili čak 25.000 prijavljenih kreveta , tek predsjednik sektora turističkih agencija u Crnogorskom turitičkom udruženju Petar Ivković kaže da je popunjenost loša.
“Za razliku od većine hotelijera, vlasnici privatnog smještaja su u panici zbog izuzetno loše popunjenosti svojih kapaciteta u trećoj sedmici jula. Čuvena julska rupa se pretvorila u ambis. Traže se krivci. Poznavajući navike vlasnika privatnog smještaja, to je uvijek neko drugi. Neće biti da je tako, dobar dio krivice nose upravo oni”, kaže za “Vijestima”.
Ivković je pojasnio da se gosti za određenu destinaciju opredjeljuju upravo zbog dobro odmjerene cjenovne politike.
“U našim prilikama gotovo dvije trećine izdavalaca sobe i apartmane izdaje koristeći globalne Internet kanale prodaje. To znači da sami kreiraju cjenovnu politiku i to im pruža mogućnost gotovo trenutne reakcije na potražnju. U praksi bi to značilo da treba da spustite cijenu smještaja, ako je potražnja loša i obrnuto. U ponudi cijene 'lete u nebo' već od 1. jula, a svi znamo da takozvani špic sezone nikad ne počinje prije 15-20. jula. Loša praksa je da se cijene privatnog smještaja u špicu usklađuju sa cijenama hotela sa 3 ili 4 zvjezdice, a nerijetko i skuplje. Dovoljno je da se 'prelistaju' cijene ponuda privatnog smeštaja na Internetu i sve će vam biti jasno”, kazao je Ivković.
Krsto Rađenović kaže da je na Svetom Stefanu slobodno pola kreveta .
On je ocijenio da se problemi godinama gomilaju, od kada je grad hotel izdat u zakup.
“Plaže su nedostupne za goste, imate povećanje cijena izdavanja mobilijara, izlivaju se fekalije u more, opštinske i državna vlast su digle ruke od Svetog Stefana. Zato i turističke agencije i tur operatori otkazuju Sveti Stefan. Ovo je jedna od najgorih sezona”.
Da je sezona lošija u privatnom smještaju nego lani, tvrdi i dugogodišnji izdavalac iz Petrovca Zoran Dragović.
On kaže da je nemoguće sa sezonom od maksimalno 45 dana razmišljati o unapređenju kvaliteta.
“Sezona od 100 dana je 'raj', 90 je optimum, ali 45 dana je zaista samo onoliko koliko je potrebno da se održi posao. Neće niko gladan biti, ali od takve sezone ne može se zaraditi da se obnovi smještaj, kupi nova posteljina, veš mašine, inventar… Tu nema akumulacije da se unaprijedi kvalitet smještaja. Zato već sada sa bojazni razmišljamo o narednoj sezoni, kako nastupiti, na kojim tržištima, šta uraditi da se gosti privuku, kako produžiti sezonu”.
Dragović je rekao da je sezona lošija uglavnom zbog besparice.
“To možete vidjeti i u restoranima, jer u ovo doba, što nije bilo slučaj ranijih godina, možete da nađete slobodan sto. Svi očekuju od nas izdavalaca da smanjimo cijene, a to niko drugi ne želi da uradi. Zbog čega se ne smanje cjene taksi usluga, vode, poreza, ostalih dažbina… Već se na osnovu neke zvanične statistike podižu cijene poreza i ostalih nameta”.
Svaki deseti krevet izdaje se preko agencije
Od ukupno oko 25.000 kreveta u privatnom smještaju, samo desetak procenata izdaje se preko agencija. Upravo tih 2.500 ležaja, izdatih u fiksnom zakupu, dobro su popunjeni, kao i kreveti u ekskluzivnim zonama metropole turizma, tvrde upućeni. Većina kreveta nalazi se, međutim, na periferiji Budve, ali su godinama unazad u ovo doba godine bili dobro popunjeni. Ove sezone, zbog velikog broja novoizgrađnih objekata pri samoj obali, ostaju praktično prazni, ili su popunjeni tridesetak dana tokom ljeta. Uglavnom ih, po znatno nižim cijenama, zakupljuju sezonski radnici - konobari, spasioci, kuvari…
Naplaćeno više od 800.000 eura od boravišnih taksi
U Turističkoj organizaciji Budve tvrde da je broj gostiju u privatnom smještaju na niovu prethodne godine. Na to upućuje i sedmični izvještaj o broju gostiju na području od Jaza do Buljarice, pojasnili su. Tvrde i da je promet u “legalnoj zoni” mnogo veći nego prošle godine, što potvrđuje i naplata boravišne takse u privatnom smještaju.
Prema zvaničnoj statistici, na području Budve naplaćeno je ukupno 801.384 eura na ime boravišne takse od početka godine do 1. jula. Lani je u istom
( Vuk Lajović )