MUČNA FAZA Puč je propao, ali će ostaviti dugoročne posljedice
Uglen ocjenjuje da bi spor dvije članice NATO mogao da ugrozi i zajedničku borbu protiv Islamske države koja se dosta oslanjala na vazdušne udare iz baze Indžirlik na jugu Turske, kao i koheziju NATO u politici prema Rusiji
Pokušaj vojnog udara u Turskoj, iako propali, uticaće na odnose Turske sa SAD i EU, ali i borbu protiv Islamske države i Kurda, jedinstvo NATO i izbjegličku krizu, ocijenio je predsjednik Centra za ekonomske i vanjskopolitičke studije u Istanbulu Sinan Uglen.
U autorskom tekstu objavljenom danas na sajtu Al Džazire, Uglen navodi da će pokušaj elemenata turske vojske da zbace predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana imati dugoročne posljedice na turske vanjskoolitičke odnose i regionalnu ulogu.
Pokušaj udara donosi novu i mučnu fazu u odnosima Turske i SAD jer su turske vlasti puč povezale s Fetulahom Gulenom imamom koji živi u blizini Filadelfije u SAD od 1999. ali ima sljedbenike u Turskoj.
Uglen podsjeća da je Gulen prethodno optužen za stvaranje "paralelnih državnih struktura", prvenstveno u policiji, sudstvu i vojsci i da su turske vlasti proglasile njegov pokret terorističkom organizacijom, ali da u Ankari vlada utisak da su SAD do sada odbijale da obuzdaju aktivnosti njegove mreže, koja uključuje mnogobrojne škole i organizacije civilnog društva.
Gulenov boravak u američkoj državi Pensilvaniji je postao sporno pitanje ne samo u bilateralnim odnosima, nego i važan izvor rasta antiamerikanizma u Turskoj, navodi se u tekstu.
Uglen ocjenjuje da bi spor dvije članice NATO mogao da ugrozi i zajedničku borbu protiv Islamske države koja se dosta oslanjala na vazdušne udare iz baze Indžirlik na jugu Turske, kao i koheziju NATO u politici prema Rusiji.
Posljedice propalog udara će vjerovatno uticati i na odnose Turske s EU s kojom je u martu dogovoren ambiciozan paket mjera s ciljem da se zaustavi priliv izbjeglica u Evropu. Taj aranžman, dodaje se u tekstu, iako je bio uspješan, ostao je politički ranjiv.
Za Tursku je najveća nagrada bila posvećenost EU da ukine restrikcije viznog režima za turske građane koji putuju u zemlje šengenske zone, što je trebalo da stupi na snagu u junu ali je odloženo za oktobar, zbog čega je Turska odbila da ispuni nekoliko preostalih uslova.
U srži tog diplomatskog zastoja je zahtjev EU da Turska izmijeni svoje antiterorističke zakone i osigura da oni budu bliži standardima Evropskog suda za ljudska prava. Cilj je da se primjena zakona ograniči na prave terorističke slučajeve i spriječi da se oni koriste kao alat za ograničavanje slobode izražavanja.
Međutim, u atmosferi nakon udara to će smanjiti volju vlasti da izmijeni svoj antiteroristički okvir.Kao rezultat toga, moguća je diplomatska kriza a cio izbjeglički paket, prema kojem bi Turska nastavila da bude domaćin za više od 2,8 miliona sirijskih izbjeglica, mogao bi biti ugrožen, dodaje autor.
Na kraju, ocjenjuje Uglen, neuspješni udar imaće posljedice i na turski doprinos regionalnoj sigurnosti jer će turska vojska proći kroz bolni proces čišćenja od Gulenovih elemenata i njena kohezija će biti neizbježno ugrožena, a narušeno povjerenje nakon pokušaja puča učniće problematičnom i saradnju vojske, policije i obavještajnih službi.
( BETA )