Petrović (Irish Stew): Najviše fanova imamo u Nikšiću
“Teško je iz naše pozicije pričati o novim pjesmama, jer ne možemo da budemo objektivni, ali čini mi se da su zrelije, sadržajnije...”, smatra frontmen
Beogradski sastav Irish Stew of Sindidun nikako da zasvira u Crnoj Gori, a da to nije u Nikšiću. Nakon što su se prošle godine prvi put predstavili ovdašnjoj publici na Bedem festu i napravili odličnu atmosferu svojom kombinacijom irskih folk tradicionala i rokenrol zvučnih elemenata, ovog ljeta mnogobrojni sastav očekuje povratak u grad pod Trebjesom, jer će u avgustu svirati na Lake festu.
"Već smo jednom svirali u Nikšiću, na Bedem festu i nosimo odlične utiske. Lijepo smo se proveli i koliko sam uspio da vidim publika je bila zadovoljna i dobro nas prihvatila. Bedem je, poput Lake festa, jedan od najboljih festivala na prostoru bivše Jugoslavije, barem kad je taj rok zvuk u pitanju, tako da nam je baš drago što dolazimo ponovo", priča frontmen Bojan Petrović u razgovoru sa "Vijestima".
Vjerovatno da nije slučajnost to što je Irish Stew do sada svaki put kad je gostovao u Crnoj Gori svirao u Nikšiću, gdje je irska muzika vrlo popularna, što su mogli na istom mjestu da osjete i pioniri tog zvuka na ovim prostorima - Orthodox Celts.
"Imamo komunikaciju sa fanovima iz Crne Gore, često nam pišu na Facebooku i zovu nas da dođemo. Utisak je da ih je najviše u Nikšiću. Čak su nas prošle godine poveli u jedan rok klub, ne mogu se sjetiti imena, da nas upoznaju sa gazdom koji fan. Naravno, javljaju se i iz drugih gradova, imali smo i pozive za svirke, ali nismo uspjeli da se dogovorimo. Nadam se da ćemo uskoro imati neki koncert i u nekom od ostalih gradova", kaže Petrović .
Kad je u pitanju nastup na Lake festu, frontmen Irish Stewa, koji osim što pjeva svira i frulu, najavljuje "udarnički repertoar" na kojem će se naći najbolje i najpoznatije pjesme njegovog benda sa tri do sada objavljena albuma.
"Čini mi se po satnici koju sam vidio da ćemo imati 40 minuta da sviramo, tako da smo se odlučili za taj neki kao 'best of' repertoar, nećemo eksperimentisati sa novim pjesmama. Pa se nadam da ćemo kasnije imati negdje cjelovečernji koncert, gdje bi odsvirali širi repertoar", ističe Petrović .
Irish Stew uveliko radi na novom albumu, koji je u martu najavljen singlom "Heavier Than Sin". Pjevač kaže da već imaju desetak pjesama i da je plan da uđu u studio do kraja godine, a nadaju se da bi novo izdanje moglo da izađe početkom sljedeće.
“Teško je iz naše pozicije pričati o novim pjesmama, jer ne možemo da budemo objektivni, ali čini mi se da su zrelije, sadržajnije...”, smatra frontmen.
Keltski gen, pozitivnost i iskrenost privlače publiku
Ekipa Beograđana zaljubljenih u irsku muziku i kulturu osnovala je 1992. bend Orthodox Celts kako bi ljudima sa ovih prostora predstavili irski folk zvuk. Oni su probili led, a sada taj zvuk već ima svoju publiku, dok broj bendova sličnog usmjerenja raste. Tako je i Crna Gora nedavno dobila bend Willie & The Groundskeepers koji svira irsku muziku, a osnovan je, kao što se moglo i očekivati – u Nikšiću.
"Upoznali smo se i malo se podružili, dobri su. Na njihovom primjeru se vidi da dešava nešto pozitivno", smatra Petrović.
Na pitanje što to privlači Balkance kod keltske muzike, pjevač ističe da je za to vjerovatno krivo genetsko nasljeđe.
"Pošto su Kelti davno bili ovdje, pa nam je to ostalo u urezano u DNK. Pored toga, irska muzika je pozitivna i gaji tu iskrenu emociju i mislim da se to sviđa ljudima", kaže Petrović.
( Stefan Strugar )