Dostojno se odužiti velikanu
Beograd je bio Stijovićev grad - ali se Stijović nikada nije odrekao Podgorice - i u to ime je ostavio dva legata - jedan Beogradu, drugi Podgorici. Opet je aktuelizovana inicijativa da se uredi prostor u Podgorici u kojem bi se izložilo šezdesetak Stijovićevih skulptura koje pripadaju podgoričkom legatu...
and this is what it is like or what it is like in words. Carol Ann Duffy, "Words, Wide Night"
Autor idejnog rješenja budućeg - ako-bog-da - Memorijalnog kompleksa oko Rodne kuće Rista Stijovića u Podgorici je arhitekt Aleksa Dajović. Autor je prezentovao rješenje u JU Galerije i muzeji Podgorice 27. juna - i sasvim je izvjesno da u ovom trenutku - ako je suditi po reakcijama na tekst povodom te prezentacije koji je objavljen prošle subote, baš na ovom mjestu (97 fb share, između ostaloga) - postoji veliki broj zainteresovanih koji nisu bili u prilici da prisustvuju pomenutoj prezentaciji. U to ime, apelovao bih na nadležne - u prvom redu na Sekretarijat za kulturu i sport PG, koji oficijelno stoji iza projekta - da se Dajovićevo rješenje prezentuje na Internetu.
Dakle, kad tvrdim da Dajovićevo idejno rješenje zaslužuje pozornost - pozivam se na dva bazična kriterijuma. Prvi bi se ticao obaveze koju Dajović očigledno osjeća prema opusu Rista Stijovića - opusu koji je impozantan i koji u svakom pogledu pripada modernističkoj tradiciji - uz obavezan imperativ vrlo pažljivog usklađivanja arhitektonske intervencije sa tom tradicijom. Na taj imperativ Dajović odgovara apsolutno nenametljivim tretmanom prostora - bez bilo kakvih naznaka potrebe za isticanjem vlastitog autorskog prisustva - te uvođenjem nove, kranje neutralne, neomodernističke forme - galerije - u kojoj će biti izložene Stijovićeve skulpture (te skulpture, u većini slučajeva, odišu snažnom materijalnošću - koja je, najčešće, u čudesnom saglasju sa vrlo svedenom, decentnom plastikom - tako da bi, u kontekstu Stijovićevog opusa, bilo kakav element autorskog upliva sa strane imao poražavajuće efekte).
Kad sam vidio prvi Dajovićev rendering - bilo mi je jasno da je njegov pristup u svakom pogledu odgovara zadatku. Sve ostalo možemo smatrati detaljima. Drugi kriterijum se tiče konteksta podgoričke Stare varoši - što će reći da Dajović zaobilazi sve moguće zamke - uvideći avliju kao ključni momenat parternog rješenja - usput se primarno vezujući za postojeće zidove od lomljenog kamena - kao autentični tipološki elemenat. I to bi bilo, otprilike - sve - mada ova priča nije ni najmanje jednostavna (ne smijem ni da pomislim gdje bi ova priča mogla da odluta - i koliko smo zapravo imali sreće).
Risto Stijović (1894, Podgorica - 1974, Beograd) je, dakle - bio crnogorski i srpski umjetnik, vajar. Svoj jedinstveni stil je izgradio u Parizu, u periodu od 1917. do 1928. godine - dijelom kroz traumatične sukobe sa akademskim establišmentom (Ecole nationale Superieure des Beaux-Arts) - dijelom kroz najrazličitije umjetničke uticaje kojima je bio izložen - a dijelom i kroz jedinstveno iskustvo življenja u vrlo podsticajnoj, kosmopolitskoj sredini.
U vrijeme kada je Stijović boravio u Parizu - centar umjetničkog, intelektualnog i boemskog života nije više bio Monmartr - nego Monparnas - i baš u tom periodu se na Monparnasu dešavala neponovljiva razmjena informacija i ideja među umjetnicima koji su pristizali u Pariz sa svih strana. Cijeli Pariz je u to vrijeme pulsirao svakovrsnim događanjima, a Stijović je imao osjećaj da je "svaka druga ili treća osoba na ulici bio neko" - neko čije će ime, na ovaj ili onaj način, ostati upamćeno u istoriji umjetnosti.
Uprkos svemu, Pariz nije presudno odredio Stijovića kao umjetnika. Prije će biti da se Stijović u Parizu - kako to lijepo objašnjava Ljiljana Porčić u tekstu objavljenom u Katalogu izložbe skulptura Rista Stijovića upriličenoj u Galeriji RTS u Beogradu 2011. godine - najležernije osjećao u ulozi znatiželjnog posmatrača, nevoljnog da uzme aktivnog učešća u događanjima - posmatrača koji je, dodao bih - tražio odgovore na nekoliko suštinskih pitanja koja je sebi postavio prije nego što je došao u Pariz.
Po samoj prirodi svojih interesovanja, Stijović je bio u aktivnom doticaju sa avangardnim umjetnicima, njihovim idejama i ostvarenjima - ali ga je neuporedivo više fascinirala univerzalna umjetnička snaga koju je pronalazio - u skulpturama staroga Egipta i Dalekog istoka, te u Gogenovim (Paul Gauguin) reljefima i slikama, sa jedne strane - a sa druge strane u tradicionalnim afričkim i pretkolumbovskim skulpturama. Stijović je svakako bio svjestan važne uloge koju je visoko-stilizovana afrička skulptura, na primjer, imala u procesima koji su vodili ka definisanju tzv. rane modernističke umjetnosti - ali ga nisu zanimali mehanizmi, niti ga je zanimao kontekst - nije ga, ukratko, zanimao modernizam per se - fascinirao ga je radikalni otklon od naturalizma i iluzionizma - kao i spoznaja da plastičnost ne počiva isključivo na tehničkom umijeću - te da je suština u ideji, odnosno misli - kao i u volji umjetnika da se što preciznije izrazi. Ključ je zapravo bio u načinu na koji je Stijović, u sve većoj mjeri kako je prolazilo vrijeme, uspijevao da u svoje uprošćene i gotovo primitivne oblike udahne plastičnu ekspresivnost - ili, drugim riječima, da odbaci detalj u ime što izravnijeg transfera senzacije - u skladu sa Gogenovim učenjem: "Tehniku primjenjujem samo po svom nahođenju, da bih izrazio svoju misao, ne vodeći računa o istini prirode, vidljivoj spolja".
Stijović je izašao na scenu 1919. godine - kada je na Jesenjem salonu u Parizu, ohrabren od nekolicine prijatelja, izložio gipsanu bistu. Kasnije je redovno izlagao na salonima, kao i u nekoliko prestižnih galerija. Njegova djela su izlagana uz djela priznatih umjetnika - poput Pompona i Majola - ali i uz djela umjetnika u usponu - poput Pikasa i Matisa.
Bez obzira na uspjeh, Stijović nikada nije zaboravljao da je stranac u Parizu - i zato se trudio da sačuva kontakte sa ljudima u Beogradu - gdje je počeo školovanje 1912. godine. Zato je povremeno slao svoje radove i na beogradske i na jugoslovenske izložbe. Kada je konačno podvukao liniju ispod svoje pariske avanture - 1928. godine - imao je oko stotinjak skulptura - od kojih je dobar dio bio izlagan, hvaljen i nagrađivan - a imao je i respektabilnih 34 godine. Međutim, kada se sa suprugom Žanom Dišan nastanio u Beogradu - doček nije bio baš na nivou koji je očekivao i koji je u svakom pogledu zasluživao.
Beograd, davne 1928. godine, još uvijek nije bio sasvim spreman za Stijovića - pa se Stijović osjećao kao stranac i u Beogradu - sve do 1930. godine i velike izložbe u Umetničkom paviljonu na Kalemegdanu - gdje je izlagao sa braćom Dobrović - Petrom, slikarom, i Nikolom, arhitektom. Ta izložba je bila izvrsno primljena i od publike i od kritike.
Dakle, Beograd je bio Stijovićev grad - ali se Stijović nikada nije odrekao Podgorice - i u to ime je ostavio dva legata - jedan Beogradu, drugi Podgorici.
I eto, opet je aktuelizovana inicijativa da se uredi prostor u Podgorici u kojem bi se izložilo šezdesetak Stijovićevih skulptura koje pripadaju podgoričkom legatu. Nadajmo se da se ovoga puta neće ispostaviti, kao toliko puta do sada - da je ta inicijativa samo mrtvo slovo na papiru. U velikoj smo obavezi - a evo sad i u velikoj šansi - da se dostojno odužimo istinskom velikanu koji je potekao upravo sa ovih prostora.
( Borislav Vukićević )