Osnivači EU: Britanija da ode što prije
Ne bi bilo prihvatljivo da Britanija "igra mačke i miša"
Šefovi diplomatija šest država osnivača Evropske unije poručili su danas poslije sastanka u Berlinu da Britanija što pre treba da počne proceduru izlaska iz EU kako Unija ne bi bila držana u stanju "limba," a Francuska je zatražila da novi britanski premijer hitno preuzme dužnost.
Ministri spoljnih poslova Njemačke, Francuske, Holandije, Italije, Belgije i Luksemburga saglasni su da London ne smije da odlaže kompleksnu proceduru izlaska iz Unije, rekao je domaćin skupa, njemački ministar spoljnih poslova Frank Valter Štanmajer.
"Zajednički saopštavamo da proces mora početi što je prije moguće kako ne bi završili u produženom periodu limba umjesto da se usredsredimo na budućnost Evrope i radimo na njoj," rekao je Štajnmajer, prenosi AFP.
"Britanija mora hitno da aktivira član 50 Lisabonskog sporazuma koji omogućava da počnu pregovori o izlasku iz EU," izjavio je francuski ministar spoljnih poslova Žan Mark Ero poslije sastanka.
Ne bi bilo prihvatljivo da Britanija "igra mačke i miša", rekao je on novinarima.
"Naravno treba da bude imenovan novi britanski premijer i za to će vjerovatno biti potrebno nekoliko dana, ali ovo je hitno," rekao je Ero.
On je istakao da je u intersu Britanije i Evropljana da se izbegne period neizvjesnosti koji bi imao finansijske posljedice i koji bi mogao imati i ekonomske i političke posljedice, prenio je Rojters.
Belgijski ministar spoljnih poslova Didije Rejnolds je rekao da Evropa mora da pruži odgovore na pitanja imigracije, bezbjednosti i posla, a njegov holandski kolega Bert Kendrs istakao je da Evropa ne može da prihvati politički vakum.
"Ne možemo se ponašati kao da je sve po starom" rekao je on.
Vrijeme je izuzetno važno, istaknuto je nakon sastanka kom su prisustvovali i šefovi diplomatija Italije i Luksemburga Paolo Đentiloni Luksemburga Žan Aselborn.
"Razumemo i poštujemo rezultat referenduma i razumijemo da je Britanija sada skoncentrisana na sebe. Ali London nema odgovornost samo prema Britaniji. Sada se i nama mora omogućiti da se usredsredimo na budućnost Evrope a to znači da posle odluke Britanije mora početi proces njenog izlaska," rekao je Štajnmajer okružen ministrima, navodi Rojters.
Britanski predstavnik u EK Hil podnio ostavku
Predstavnik Britanije u Evropskoj komisiji i komesar EU za tržište kapitala Džonatan Hil podnio je danas ostavku, nakon referenduma u Britaniji na kojem je većina građana glasala za izlazak iz Unije, dok se Hil zalagao za ostanak.
"Vjerujem da nije ispravno da nastavim da budem britanski komesar kao da se ništa nije dogodilo", naveo je Hil u saopštenju za štampu, a prenio je Rojters.
"Zato sam rekao predsjednik Evropske komsiije Žan-Klod Junkeru da ću podnjeti ostavku", poručio je Hil.
"Istovremeno, potrebno je da se izvrši redovna primopredaja dužnosti, pa sam zato rekao da ću zajedno sa njim raditi na tome da obezbijedimo da se to realizuje u narednih nekoliko nedelja", dodao je Hil.
( Vijesti online, Tanjug )