Građani smatraju da je medijima najviše stalo do interesa onih koji imaju političku moć
Građani vjeruju (51,0%) i da političke partije imaju potpuni uticaj na uređivačku politiku medija, dok svaki treći novinar smatra da na uređivačku politiku utiče sam vlasnik medija
Građani Crne Gore se najčešće informišu putem TV programa, internet portala i društvenih mreža, a najviše pažnje, skoro 35 odsto, poklanjaju zabavnim sadržajima. Približno jednako su zainteresovani za informativno-politički (21,6%) i sportski program (19,6%).
To su rezultati istraživanja “Percepcija građana i novinara o medijima u Crnoj Gori”, koje je radila agencija “Damar”.
Građani nisu uvjereni da mediji vode računa o njihovim interesima, da štite demokratiju, da im je istina na prvom mjestu, da su nepristrasni. Takav stav ima između 10,4 i 16,6 odsto ispitanika.
Nešto preko polovine ispitanika smatra da je crnogorskim medijima, prije svega, stalo do interesa onih koji imaju političku moć. Da mediji brinu o interesima građana, pokazalo je istraživanje, vjeruje tek 13,4% ispitanika.
Skoro 2/3 anketiranih građana i preko polovine novinara vjeruju da su mediji u Crnoj Gori spremni da, radi povećanja tiraža i rejtinga, objavljuju senzacionalističke informacije.
Građani vjeruju (51,0%) i da političke partije imaju potpuni uticaj na uređivačku politiku medija, dok svaki treći novinar smatra da na uređivačku politiku utiče sam vlasnik medija.
Oko dvije trećine građana i novinara smatra da bi, radi ukupnog poboljšanja rada i slobode medija, država trebalo da finansijski pomaže medije koji ispunjavaju svoju društvenu ulogu.
Građani i novinari su saglasni i da bi novinari trebalo da imaju licencu za rad, da bi trebalo zakonom definisati ko je novinar, da se novinari specijalizuju za uže tematske oblasti...
Saglasni su i da novinari i imovina medija u Crnoj Gori nisu bezbjedni, ali i da novinari ne bi trebalo samo da ukazuju na probleme, već i da ispituju i traže moguća riješenja, odnosno odgovore.
Novinari, s druge strane (55,9%), smatraju da danas imaju više posla, nego prošle godine. Tek oko trećina ispitanih novinara kaže da je obim posla identičan obimu iz prethodne godine.
Skoro polovina (49,3%) novinara je kazala da u prosjeku dnevno radi sedam do devet sati. Preko devet sati, pokazalo je istraživanje, radi 14,7% anketiranih.
Veću platu u odnosu na prošlu godinu ima nešto više od trećine anketiranih novinara, odnosno urednika, a svaki drugi novinar radi za istu platu kao lani. Plata je smanjena svakom desetom novinaru, pokazalo je istraživanje.
Oko 8 osam odsto anketiranih novinara i urednika kaže da se ne osjeća sigurnim dok obavlja svoj posao. Pritiscima i ucjenama je, pokazalo je istraživanje, tokom rada bio izložen svaki četvrti novinar/urednik, a svaki drugi među njima navodi da su pritistci i ucjene dolazili od onih od kojima je novinar ivzještavao.
Svaki peti novinar kaže da je na njega pritisak vršio urednik ili su pritisci dolazili od ekonomskih i političkih centara moći.
Novinari uglavnom ne mogu da procijene kako će u narednih pet godina izgledati ekonomski položaj medija u Crnoj Gori, dok svaki treći vjeruje da će ta kretanja biti u negativnom smjeru.
Sa optimizmom na budućnost crnogorskih medija gleda tek 17,6% ispitanika.
Približno isto toliko njih vjeruje da će u narednih pet godina mediji u Crnoj Gori biti slobodniji.
Prema mišljenju anketiranih novinara, najveći problemi sa kojima se suočavaju mediji u Crnoj Gori su loša finansijska situacija u medijima, nizak životni standard zaposlenih u medijima, polarizacija medijske scene, nedostatak samoregulacije. Smatraju i da je u Crnoj Gori, na malom tržištu, mnogo medija.
Dodaju i da u medijima fali integriteta, kredibiliteta, znanja i sposobnosti novinara, odnosno urednika, da je konkurencija među medijima nelojalna, da su izloženi pritistcima i uticajima političkih partija i ekonomskih centara moći, nevladinih organizacija, organizovanog kriminala i vlasnika medija.
Smatraju i da medijima rukovode “istrošeni” novinari i urednici.
U istraživanju je učestvovalo 1.000 građana i 136 novinara/urednika iz devet crnogorskih opština - Podgorica, Nikšić, Cetinje, Berane, Bijelo Polje, Pljevlja, Ulcinj, Bar i Herceg Novi.
( Damira Kalač )