Radnici Toščelika tvrde da su izigrani: Štrajkuju glađu

Radnici su revoltirani što Ministarstvo ekonomije, kojim rukovodi ministar Vladimir Kavarić, uprkos navodno ranijem dogovoru, nijesu ili ne žele da daju nalog Poreskoj upravi za uplatu nedostajućih doprinosa što je uslov da steknu pravo na penziju

1 komentar(a)
Radnici Toščelik, štrajk, Foto: Zoran Đurić
07.06.2016. 11:52h

Radnici nikšićkog Toščelika (bivše Željezare), njih trojica, počeli su juče novi štrajk glađu ispred Ministarstva ekonomija jer im, kako tvrde, zbog administrativnog propusta nije 2015. godine dozvoljen odlazak u prijevremenu penziju.

Oni su i prije nekoliko sedmica štrajkovali danonoćno glađu pred ulazom u Ministarstvo ekonomije.

Radnici su revoltirani što Ministarstvo ekonomije, kojim rukovodi ministar Vladimir Kavarić, uprkos navodno ranijem dogovoru, nijesu ili ne žele da daju nalog Poreskoj upravi za uplatu nedostajućih doprinosa što je uslov da steknu pravo na penziju.

“Malo smo se oporavili od prethodnog štrajka glađu, ali su nas ponovo izigrali. Razgovarali smo, u međuvremenu, sa šefom Poreske uprave i sa ljudima iz Fonda PIO. Novac nije problem da se ovo riješi nego Ministarstvo ekonomije koje neće da dâ nalog da se raspodijeli novac na naše pojedinačne račune”, tvrdi za “Vijesti” Željko Knežević, jedan od radnika Toščelika koji je sinoć opet osvanuo na pločniku ispred Ministarstva.

Prekidu štrajka glađu prije nekoliko sedmica, prethodio je razgovor šefa Sindikata Toščelika Petra Kadovića i jednog od nezadovoljnih radnika Dejana Zvicera sa ministrom Kavarićem, koji je obećao navodno da će sve uraditi da se otklone sve dileme i ovaj problem riješi.

Knežević je ranije više puta isticao da su pet radnika Toščelika prošle godine zaboravljeni greškom administracije i da im, uprkos stečenim uslovima, nije dozvoljen odlazak u prijevremenu penziju zajedno sa 43 bivša radnika nikšićke Željezare.

Iz Ministarstva ekonomije i Ministarstva rada, prije posljednjeg razgovora radnika sa Kavarićem, tokom prvog protesta su u zajedničkom saopštenju naveli „da ne postoji pravni osnov za ispunjenje zahtjeva“ radnika koji štrajkuju glađu.