Za renoviranje pedijatrije prikupili 31.100 eura
Donatorsku večeru organizovali su Udruženje roditelja djece oboljele od dječijeg kancera "Fenix Crna Gora" i Klinički centar Crne Gore (KCCG)
Za renoviranje i adaptaciju šest apartmana Odjeljenja dječje pedijatrije i adaptaciju tog prostora za liječenje djece oboljele od raka, na donatorskoj večeri prikupljeno je 31.100 hiljada eura.
Donatorsku večeru organizovali su Udruženje roditelja djece oboljele od dječijeg kancera "Fenix Crna Gora" i Klinički centar Crne Gore (KCCG).
Iz Fenix-a je saopšteno da je humaniranu akciju podržalo 36 institucija, organizacija i kompanija, od koji su 33 opredijelile novac za adaptaciju prostora.
"Prikupljeno je 31.100 eura koji će biti utrošeni za renoviranje i adaptaciju šest apartmana ovog Odjeljenja”, precizira se u saopštenju.
Navodi se da su humanitarnu akciju podržali Košarkaški Klub Budućnost Voli, Crnogorski Elektoprenosni sistem, Agencija za elektronske medije, Jugopetrol, Hypo Alpe Adria banka, Societe General Banka, Vaterpolo klub Jadran Carine, Ministarstvo prosvjete, Mivis Kotor, Farmegra, Telekom Podgorica.
Akciju su podržali i Pošta Crne Gore, Alfa Ton Lekić, nevladina organizacija ADRA, Pivara Trebjesa, Montenomax, Rudnik uglja Pljevlja, Ministarstvo nauke, Agent plus Bar, Univerzitet Crne Gore, Grawe osiguranje, Montefarm, NLB Banka, Crnogorska komercijlana banka, Glavni grad, Privredna Komora Crne Gore, Uno Nikšić, Planika, Nacionalna turistička organizacija, Bar Kod, Bencom Ltd, Rapax Nikšić i Multiprint Bar.
"Nenovčanu donaciju koja se ogleda u izvođenju radova i kupovini građevinskog materijala i opreme za bolničke sobe pružiće Haus Majstor, Cerovo Bar i Fabrika dušeka Venta”, dodaje se u saopštenju.
Organizaciju dobrotvorne večere su pomogli i firma PG Sound, cvjećara Neven, kao i firme Radius i Radna soba, a sponzor večere je bila kompanija Plantaže „13. Jul“, kao i RTCG, kao medijski pokrovitelj.
Predsjednica udruženja Fenix, Dijana Stojanović kazala je da je to udruženje osnovano 15. februara 2013. godine, na svjetski dan djece oboljele i liječene od kancera.
“Osnivači su roditelji petoro djece liječene od raka, od kojih su troje uspješno izliječeni a dvoje je preminulo. Cilj udruženja je da okupe roditelje djece koja se liječe, roditelje čija su djeca uspješno završila liječenje i roditelje koji su izgubili dijete zbog maligniteta, te da kroz uzajamnu pomoć i zajedničko djelovanje pomognu oboljeloj djeci”, pojasnila je Stojanović.
Ona je ukazala da je trenutna situaciju u vezi s uslovima bolničkog smještaja djece oboljele od raka na nezavidnom nivou i da je nepohodno poboljšati uslove u kojima se djeca liječe.
"Djeca oboljela od raka u Crnoj Gori se liječe i borave sa ostalom djecom, čime je njihov organizam, već uništen od bolesti i hemioterapija, izložen svim ostalim bolestima i infekcijama, zbog neobezbijeđene izolacije“, ukazala je Stojanović.
Ona je rekla da su radi rješavanja tog pitanja Fenix Crna Gora i KCCG dogovorili renoviranje dijela Odjeljenja dječije pedijatrije i adaptaciju tog prostora za liječenje djece oboljele od raka.
Naglasila je da je plan da se prostorno odvoji šest soba i kompletno renovira, kako bi se obezbijedili potrebni uslovi djeci koja se liječe od raka.
Stojanović je zahvalila svim institucijama, organizacijama i pojedincima koji su prepoznali značaj i neophodnost ove akcije i, u ime udruženja Fenix, uručila zahvalnice donatorima.
Načelnica Odjeljenja dječije hematologije, Maja Kavarić je naglasila da su maligne bolesti djece najteže bolesti i da se radi o najtežim pacijentima kojima je pomoć najviše potrebna.
"Borba je duga, i neizvjesna, traje mjesecima i godinama. Ali, ipak, na kraju i tog tunela je svjetlost. Svjetlost nam daju rezultati liječenja, koji predstavljaju najveći napredak medicine, a svjetlo nam dajete i vi, vašom dobrotom i plemenitošću“, poručila je Kavarić.
Ona je pojasnila da je sprovođenje humanitarne akcije važno prije svega iz medicinskih razloga jer pacijenti zahtijevaju posebne uslove, odvojen i adekvatan prostor.
Kavarić je ukazala da liječenje traje mjesecima i godinama i da su pacijenti za to vrijeme otrgnuti iz svojih porodica.
"Mi želimo da im olakšamo njihovu borbu, da za vrijeme liječenja budu sa svojim roditeljima, braćom ili sestrama, ako ne već kući. Želimo da u tom novom prostoru imaju uslove za pohađanje nastave sa vaspitačima, sa animatorima, da se međusobno druže i olakšaju i skrate bolničke dane“, poručila je Kavarić.
Medicinski direktor KCCG, Vladimir Dobričanin je rekao da je humanitarnom akcijom prikupljeno dovoljno novca da se u potpunosti adaptira jedno od najtežih odjeljenja te zdravstvene ustnove, jer se tu liječe najmlađi stanovnici države kojima se posvećuje posebna pažnja.
"Ove donacije su veliki čin i ohrabrenje da društvena odgovornost svih nas koji živimo u Crnoj Gori prevazilazi lične interese“, poručio je Dobričanin.
Iz Grave osiguranja je saopšteno da je i ta kompanija podržala Udruženje Fenix, donirajući 500 eura.
"Cijeneći misiju Udruženja Fenix, prvenstveno posvećenu djeci koja boluju od ove teške bolesti, ali i njihovim roditeljima i starateljima, Grawe osiguranje odlučilo je da pruži svoj skromni doprinos kako bi djeca koja se bore sa ovom opakom bolešću imala bolje uslove za liječenje", kaže se u saopštenju te osiguravajuće kuće.
( Mina )