Plaže nasipaju štetnim pijeskom

Pojedini korisnici plaža u Boki, poput onih u Tivtu ispred hotela “Palma” i na Ponti Seljanova, akciju su prethodnih dana iskoristili da u more naspu i velike količine zemlje i kamena, kako bi proširili površinu kupališta

115 pregleda16 komentar(a)
kupalište Seljanovo, Foto: Privatna arhiva
01.06.2016. 07:21h

Nadležni su u martu donijeli odluku o nasipanju plaža pijeskom u Boki Kotorskoj, uprkos tome što bi to negativno moglo da se odrazi na životnu sredinu.

Iz “Morskog dobra” je saopšteno da je to predviđeno “Elaboratom o predsezonskom nasipanju plaža na području opština Herceg Novi, Kotor i Tivat” iz marta 2016. godine i da je taj posao povjeren kompaniji “Đokić Group” iz Bara.

Pojasnili su da se plaže, nakon prethodnog čišćenja, nasipaju pijeskom iz rijeka, prečnika od 4 do 8 milimetara.

Pojedini korisnici plaža u Boki, poput onih u Tivtu ispred hotela “Palma” i na Ponti Seljanova, akciju su prethodnih dana iskoristili da u more naspu i velike količine zemlje i kamena, kako bi proširili površinu kupališta.

Iz “Morskog dobra” je saopšteno da je Elaboratom predviđeno nasipanje ukupno 422 kubika pijeska na 18 lokacija na području opštine Kotor, 140 kubika na 7 lokacija na području opštine Tivat i 745 kubika na 26 lokacija na području opštine Herceg Novi.

“Za izvođenje predmetnih aktivnosti, JP je pribavilo saglasnosti opština Tivat, Herceg Novi i Kotor. U skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, za obavljanje predsezonskog nasipanja postojećih plaža u Boki Kotorskoj u cilju održavanja ovih plažnih površina i njihovog stavljanja u funkciju tokom ljetnje turističke sezone, Agencija za zaštitu životne sredine je odobrila JP vršenje predmetnih aktivnosti u zaštićenom prirodnom dobru 'Kotorsko-Risanski zaliv' i istim propisala obavezu obezbjeđivanja odgovarajuće studijske osnove u kojoj će biti utvrđena opravdanost sprovođenja aktivnosti u odnosu na prirodne i ljudskim aktivnostima uzrokovane obalne procese i obezbjeđivanje odgovarajuće komparativne analize fizičko-hemijskih i bioloških karkteristika”.

Istakli su da su angažovali stručnjake Instituta za biologiju mora za izradu studije “Uticaj nasipanja pijeskom na prirodne karakteristike plaža u zaštićenom prirodnom dobru Kotorsko-Risanski zaliv“.

Biolozi se mahom protive nasipanju obala, jer je, kako ističu, riječ o jednom od najosjetljivijih i najvažnijih djelova morskog ekosistema.

Nadležni ne znaju šta je u pijesku, ali su štete izvjesne

Iako je izdala odobrenje za naspianje bokeljskih plaža pijeskom, Agencija za zaštitu životne sredine priznala je da ta aktivnost ima višestruki negativni uticaj na životnu sredinu.

Iz resora na čijem je čelu Ervin Spahić praktično ne spore da ni ne znaju šta je u pijesku kojim se nasipaju plaže.

“S obzirom da nedostaju podaci o fizičko-hemijskim i biološkim karakteristikama predmetnih plaža…..može se dati samo procjena relativnog značaja negativnih uticaja na zaštićeno prirodno dobro i to: značajan uticaj - unošenje novog pješčanog materijala sa novim (nepoznatim) fizičko-hemijskim karakteristikama, unošenje novih vrsta, gubljenje prirodnih staništa vrsta koje su tu živjele, uginuće sesilnih organizama zatrpavanjem novim slojem pijeska; veoma značajan uticaj – povećanje zamućenosti i povećano taloženje čestica zbog zasipanja/nasipanja u priobalnom moru; manje značajan uticaj- destabilizacija terena odakle je materijal uzet”, piše u Rješenju EPA na koje se poziva “Morsko dobro”, a u koje su “Vijesti” imale uvid.