"Radi" kredit iako je dužna i u blokadi
Većinski vlasnik je Eurofond kojim godinama upravljaju osobe povezane sa Veselinom Barovićem. Državi dužni 2,5 miliona eura
Iako je Državna revizorska institucija (DRI) objavila 16. maja da firma Bjelasica rada duguje državi skoro pola miliona eura po osnovu koncesija za eksploataciju izvorišta Čeoče i da joj je istekao ugovor o koncesiji, to nije spriječilo bivšeg ministra poljoprivrede i aktuelnog potpredsjednika vlade Petra Ivanović da dva dana kasnije potpiše ugovor o kreditu sa bjelopoljskom firmom vrijedan dva miliona dolara.
Većinski vlasnik kompanije je Eurofond, kojim godinama upravljaju firme i osobe povezane sa biznismenom Veselinom Barovićem. Kredit je obezbijeđen u okviru projekta ADMAS kojeg sa 50 miliona finansira Abu Dabi razvojni fond, a Vlada je dala garancije.
Na dan 30. april Bjelasica rada je bila u blokadi koja je trajala 11 dana, a na taj dan iznos duga u blokadi iznosio je 1.371 euro. Firma je i na "crnoj listi" Poreske uprave sa ukupnim dugom za poreze, doprinose i koncesije od 2,5 miliona.
Ivanović dok je bio ministar nije odgovorio na pitanje “Vijesti” kako je Bjelasica rada dobila kredit . “Vijesti” su juče uputile pitanja novom ministru poljoprivrede Milenku Popoviću.
DRI je utvrdila da je Bjelasica rada i po isteku ugovora obavljala koncesionalnu djelatnost.
Utvrđeno je da je Bjelasici radi produžen rok za eksploataciju koncesije za još polovinu roka iz prvog ugovora odnosno do 1. aprila 2014. Nadležno Ministarstvo ekonomije je, kako navodi DRI, obavijestilo koncesionara da je ugovor istekao bez zakonske mogućnosti da se on produži. Ministarstvo ih je obavijestilo da dostave inicijativu ako su zainteresovani za dodjelu nove koncesije.
Kao se dodaje u izvještaju DRI, koncesionar je podnio tu inicijativu i u njoj su tražili da se proizvodnja mineralne vode tretira kao proizvodnja vode u komercijalne svrhe i da se obavlja u skladu sa propisima iz oblasti voda. To bi značilo da bi bilo nadležno Ministarstvo poljoprivrede.
“Vlada je zaključcima od 27. 08. 2015. godine zadužila Ministarstvo poljoprivrede i Upravu za vode da obezbijede da se proizvodnja mineralne vode 'Rada' odvija u skladu sa propisima iz oblasti voda i da sprovedu tenderski postupak za dodjelu ugovora o koncesiji. U skladu sa zaključcima Vlade, Ministarstvo ekonomije je dostavilo Ministarstvu poljoprivrede i Upravi za vode dokumentaciju o dosadašnjem postupku proizvodnje mineralne vode sa izvorišta Čeoče”, konstatuje se u izvještaju.
Dodaje se da je Vlada zaključkom od 10. marta 2016. godine usvojila koncesioni akt za davanje koncesije i zaduţžila Upravu za vode da objavi javni oglas.
Ivanović je na dan potpisivanja ugovora o kreditu saopštio da je potpisana odluka o raspisivanju javnog poziva za dodjelu koncesije za Čeoče, te da se time u narednih mjesec i po stvara uslov za eksploataciju samog izvorišta.
Kredit je namijenjen za rekonstrukciju fabrike, obnovu tehnološkog procesa i uvođenje standarda kvaliteta, nabavku nove tehnologije,...
DRI je konstatovala da u ovoj godini (za 2015. godinu) nije obračunavana koncesiona naknada za izvorište mineralne vode Čeoče jer Uprava za vode nema zaključen Ugovor o koncesiji i nema informaciju o ostvarenoj proizvodnji, iako je izvjesno da je bilo eksploatacije u toj godini.
DRI dodaje da je ugovor o koncesiji istekao 1. aprila 2014. godine, a koncesionar je obavljao koncesionu djelatnost i nakon isteka ugovora.
“Prema podacima Poreske uprave neizmirene obaveze po osnovu koncesionih naknada (bez kamate), na dan 13. 01. 2016. godine iznosile su 488.184,35 eura. Posljednje zaduţženjenje u poreskom knjigovodstvu, po osnovu koncesionih naknada, bilo je 21.218 eura i odnosi se na promjenjljivi dio koncesione naknade za 2014”, podaci su DRI.
Oni navode da je Ministarstvo ekonomije u dopisu Upravi za vode 22. aprila ove godine navelo da je “neophodno da izvršite obračun koncesione naknade za 2015. godinu Bjelasici radi , imajući u vidu preporuke DRI”.
Kad je Vektra, moglo da prođe...
Nakon potpisivanja ugovora slijedi procedura osiguranja kredita odgovarajućim kolateralima i ispunjenje uslova predviđenih ugovorom od čega će zavisiti i brzina upotrebe novca.
Tu provjeru bez problema je prošla Vektra Jakić, iako se nalazi u stečaju kroz reorganizaciju. Ugovor za kredit od tri miliona dolara potpisan je 21. decembra, a sve provjere likvidnosti i garancija završene su narednih 20 dana kada im je novac uplaćen. Ta firma već godinama ima dug državi za kancesije i poreze, a na kraju aprila on je iznosio 3,2 miliona eura. Donedavni direktor Uprave za šume Mirsad Nurković je na sjednici odbora za ekonomiju kazao da je najveći dužnik za koncesiju Vektra Jakić.
Ta firma je kredit dobila za završetak fabrike briketa u Pljevljima. Fabrika je “svečano” otvorena 7. aprila, uz prisustvo ambasadorke Ujedinjenih Arapskih Emirata Hafsa al Ulama. Svečanost je propratio skandal jer je uprava fabrike gostima predstavila vreće svog briketa, međutim radilo se o vrećama fabrike briketa iz Andrijevice preko kojih je ne baš vješto prelijepljen logo Vektre.
Većina kompanija iz grupe Vektra biznismena Dragana Brkovića nalazi se u klasičnom stečaju ili stečaju kroz reorganizaciju. Ukupni dugovi grupe prema podacima iz stečajnih postupaka iznose oko 160 miliona eura. Dug državi iznosi 11,5 miliona eura.
( Goran Kapor, Marija Mirjačić )