Potpisan Memorandum u oblasti borbe protiv trgovine ljudima
"Trgovina ljudskim bićima predstavlja jedan od najzastupljenijih oblika organizovanog kriminala, koji je poslednjih decenija poprimio alarmantne razmjere. Kao najsuroviji oblik kršenja osnovnih ljudskih prava, trgovinu ljudima, karakterišu fizičko, psihičko, ekonomsko i seksualno iskorišćavanje"
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Kancelarija za borbu protiv trgovine ljudima i nevladina organizacija "Crnogorski ženski lobi" potpisali su Memoranduma o međusobnoj saradnji u oblasti prevencije i pružanja pomoći i zaštite potencijalnim žrtvama i žrtvama trgovine ljudima u Crnoj Gori
Kako je saopšteno iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava trgovina ljudima je globalni problem, i važi za jedan od najprofitabilnijih oblika internacionalnog zločina.
"Trgovina ljudskim bićima predstavlja jedan od najzastupljenijih oblika organizovanog kriminala, koji je poslednjih decenija poprimio alarmantne razmjere. Kao najsuroviji oblik kršenja osnovnih ljudskih prava, trgovinu ljudima, karakterišu fizičko, psihičko, ekonomsko i seksualno iskorišćavanje. Radi potpunije informisanosti šire javnosti, sa današnjeg događaja je poručeno da se pod trgovinom ljudima, pored prinudne prostitucije, podrazumijeva i prinudni rad, navođenje na prosjačenje, prodaja ljudskih organa, lažno usvajanje, prinudni brak, primoravanje na učestvovanje u kriminalnim radnjama...", navodi se u saopštenju.
U cilju sve uspješnije borbe protiv trgovine ljudima/djecom, kako se dodaje, neophodan je multisektorski pristup i intenzivna saradnju.
"Praksa to i pokazuje, kao jedini i najbolji mehanizam za uspješno i efikasno suprodstavljanje pojavi trgovine ljudskim bićima jeste uspostavljanje pune kooperativnosti i partnerskog odnose između državnih organa, nevladinog sektora i međunarodnih organizacija. Vlada Crne Gore je u sardanji sa Međunarodnom organizacijom za migracije i Misijom OEBS-a u Crnoj Gori, 2004. godine, otvorila Sklonište za žrtve trgovine ljudima, koje vode aktivistkinje nevladine organizacije "Crnogorski ženski lobi". Kako bi unaprijedila sistem zaštite žrtava trgovine ljudima, Vlada Crne Gore, počevši od 2006. godine, iz državnog budžeta izdvaja finansijska sredstva potrebna za nesmetano funkcionisanje Skloništa, u cilju pružanja prije svega zdravstvene i psihološke, ali i socijalne i pravne pomoći, te smještaja, ishrane i svakog drugog vida neophodne pomoći osobama koje su u stanju potrebe za istim, a potencijalne su žrtve nekog od oblika nasilja, ne samo trgovine ljudima", zaključuje se u saopštenju.
( Vijesti online )