Zbog divlje gradnje u Starom grad u Budvi prijave protiv Rusa i inspektora
Tužilaštvo nije procesuiralo nijednu od 11 prijava podnesenih od 2003. do 2006. godine
Mještani budvanskog Starog grada prijavili su Upravi za inspekcijske poslove ruskog investitora, zbog divlje gradnje, ali i inspektora koji, tvrde, nije reagovao po njihovoj prijavi.
Iz Mjesne zajednice (MZ) su obavijestili Upravu da Rus gradi bez dozvole Uprave za zaštitu kulturnih dobara, unutar zidina zakonom zaštićenog spomenika kulture prvog reda.
Oni tvrde da je investitor započeo obimnu rekonsttrukciju i da je umjesto zamjene krova - ozidao potkrovlje.
"Obavijestili smo Upravu za inspekcijske poslove i tražili da se pod hitno zaustave radovi. Kako inspektor nije reagovao, uputili smo Upravi i prijavu zbog tkvog odnosa inspektora. Kontaktirali smo Upravu za zaštitu kulturnih dobara, gdje su nas obavijestili da nijesu izdavali nikakve konzervatorske uslove”, saopšteno je “Vijestima” u MZ.
Opštinski Sekretarijat za urbanizam nije, kako je potvrđeno, izdao dozvolu za nadogradnju, već isključivo za zamjenu krovne konstrukcije. Mnogi mještani Starog grada tvrde da iznad bedema iz godine kuće “rastu”.
Nadogradnja je u protekle dvije decenije praktično postala praksa, iako za to nije moguće dobiti dozvolu.
Po pravilu, investitor dobije dozvolu za zamjenu krova, a potom iskoristi situaciju i dozida sprat...
Da divlja gradnja unutar bedema cvjeta, pokazuju i podaci iz elaborata o degradaciji tog kulturnog blaga Zavoda za zaštitu spomenika, od prije deceniju, ali i najnoviji resornog Ministarstva od prije godinu.
Prema tim podacima, od 1987. godine, kada je obnovljen od razornog zemljotresa, u Starom gradu su do 2003. godine, uprkos donesenom planskom dokumentu, nelegalno izgrađena 22 sprata, odnosno oko 1.000 kvadrata.
Evidentirana su i čak 753 “manja prekršaja” - izgradnja terasa, “viđenica” na krovovima, probijanja prozora...
Zavod je od 2003. do 2006. podnio čak 11 krivičnih prijava zbog “divlje gradnje”, ali tužilaštvo do danas nijednu nije procesuiralo.
Vlasti prolaze, ali nijedna ništa ne čini
Šest godina nakon razornog zemljotresa 1979. kada je Stari grad sravljen, donesen je Urbansitički plan. Opština krajem 90-ih godina pošlog vijeka ulazi u priču o reviziji planskog dokumenta i Zavodu za izgradnju AD Budva dodjeljuje posao.
Od 1998, kada je formirana i stručna komisija, cijeli posao ostaje na mrtvoj tački.
Ni mnoge druge opštinske vlasti nijesu su uhvatile u ko štac sa divljom gradnjom u Starom gradu i donijele planski dokument.
I dok aktuelna opštinska vlast još oklijeva da promijeni Urbanistički plan, na adresu Sekretarijata za prostorno planiranje i održivi razvoj pristiglo je više od 200 zahtjeva za reviziju, jer mnogi namjeravaju da legalizuju divlju gradnju, ili da dograde koji kvadrat.
( Vuk Lajović )