Zeman protiv američkog antiraketnog štita u Evropi

"Da, Iranci naravno imaju svoje balističke rakete. I niko ne zna tačno da li imaju nuklearno oružje. Ali sada takav antiraketni štit ovdje nije potreban", kazao je Zeman

0 komentar(a)
Miloš Zeman, Foto: Beta/AP
24.05.2016. 09:07h

Predsjednik Češke Miloš Zeman ocijenio je u intervjuu ruskom novinaru koji je u Češkoj ostao bez akreditacije, da nakon dogovora sa Iranom i ukidanja sankcija toj zemlji, američki antiraketni štit u Evropi uopšte nije potreban.

Zeman je rekao da su Amerikanci o antiraketnom štitu ranije govorili da ga razvijaju kao odgovor na prijetnje iz Irana, ali da sada, kada su ukinute sankcije Iranu nije uvjeren da je taj antiraketni štit u Evropi neophodan.

"Da, Iranci naravno imaju svoje balističke rakete. I niko ne zna tačno da li imaju nuklearno oružje. Ali sada takav antiraketni štit ovdje nije potreban", kazao je Zeman u intervjuu koji je objavila Rosijskaja gazeta.

Ponovio je da su i dalje američkom ambasadoru u Pragu zatvorena vrata njegove rezidencije zato što je prošle godine na 70. godišnjicu kraja Drugog svetskog rata osudio Zemanovu odluku da se pojavi na proslavi u Moskvi koju su bojkotovali gotovo svi čelnici zemalja EU.

"Ambasador može zamak Hradčani da posjeti kao turista", rekao je Zeman da sukob sa ambasadorom Ričardom Šapirom i dalje traje.

Zeman je kritikovao, kao što to redovno čini, i sankcije koje je uvela EU Rusiji i osudio to što se EU po njegovoj ocjeni suviše miješa u unutrašnja pitanja svojih članica, a sama nije u stanju da riješi izbjegličku krizu.

"Po mom mišljenju Evropska komisija se povremeno otvoreno miješa u unutrašnja pitanja zemalja članica EU. I to miješanje šteti. Rukovodstvo EU bi trebalo da se koncentriše na temeljna pitanja. Ja sam protiv totalne unifikacije. Mislim da je najdragocjenije u ujedinjenoj Evropi upravo raznolikost", rekao je Zeman.

EU bi po mišljenju češkog predsjednika treba da se koncentriše na osnovna pitanja, a kako je dodao trebalo bi da formira svoju vojsku od oko 10.000 vojnika da se izbori sa migracijskom krizom i zaštiti granice Evrope.

"Problem je u tome što EU nije navikla na krize i ne umije da operativno na njih reaguje. Nelegalna migracija je velika kriza, možda najveći ispit u cijeloj istoriji EU. Izbjegličke kvote izgleda da više nisu na dnevnom redu. O njima ne govore. Ali pojavila se druga suluda ideja tzv. kompenzacija. Ako neka zemlja ne prima migrante mora da plaća. Smatram da će i taj plan propasti ako ništa drugo zbog toga što svi migranti žele u Njemačku gdje im nude programe socijalne pomoći. Malo ko od njih želi da radi", kazao je Zeman.

Češki predsjednik izrazio je uvjerenje da bi islamski terorizam mogao da bude poražen u roku od 20 godina, a rat cijelog svijeta protiv Islamske države i drugih srodnih terorističkih grupa Zeman je uporedio sa srednjevjekovnim ratovima katolika i protestanata u Evropi.

Predsjednik Češke prihvatio je intervju da pokaže da se ne slaže sa odlukom češke diplomatije da uskrati u aprilu akreditaciju dvojici dugogodišnjih dopisnika ruskih medija iz Praga pošto su ih prema nezvaničnim informacijama češke obavještajne službe označile za rizik po bezbjednost zemlje.

"Ne znam zašto službe bezbjednosti govore da ste rizik. Čuo sam da ste se sretali sa ljudima koji su sa gledišta službi sumnjivi. Međutim i ja se srećem sa sumnjivim ljudima. To je dio mog posla i takođe dio posla bilo kojeg novinara. Mene apsolutno ne interesuje imate li akreditaciju ili ne", kazao je Zeman dopisniku Večernje Moskve Vladimiru Snjegirjevu u razgovoru za ruski list.