Beograd: U Apelacionom sudu se čita presuda Šariću od 350 strana

Apelacioni sud može da presudu potvrdi u cjelosti, da je preinači u nekim djelovima, da je ukine i naloži da se suđenje ponovi, a može i da zakaže glavni pretres u drugostepenom postupku i sam izvede ključne dokaze

98 pregleda4 komentar(a)
Darko Šarić (Novina)
18.05.2016. 13:49h

Pred Apelacionim sudom u Beogradu danas je nastavljena javna sjednica razmatranjem presude kojom je Darko Šarić prošlog ljeta osuđen na 20 godina zatvora zbog šverca 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u zapadnu Evropu, a njegovi saradnici na kazne od 11 do 15 godina zatvora.

Sudija izvjestilac nastavio je danas da predstavlja detalje presude koja ima oko 350 strana, tako da se razmatranje žalbi očekuje da počne tek u petak.

Nakon presude žalbenom vijeću najprije će biti predstavljena žalba tužilaštva za organizovani kriminal, dok će se o žalbama odbrane diskutovati u toku sljedeće sedmice. Sjednica žalbenog suda održava se u specijalnoj sudnici Okružnog zatvora u Beogradu.

Šarić je jedini okrivljeni koji je još u pritvoru, dok se ostali oktivljeni brane sa slobode, ili su u bjekstvu.

Termini predviđeni za javnu sjednicu su i 19, i 20. maj, kao i naredne sedmice 24, 25. 26, i 27. maj.

Apelacioni sud može da presudu potvrdi u cjelosti, da je preinači u nekim djelovima, da je ukine i naloži da se suđenje ponovi, a može i da zakaže glavni pretres u drugostepenom postupku i sam izvede ključne dokaze.

Šarić je kao organizator kriminalne grupe 13. jula 2015. godine pred Specijalnim sudom osuđen na 20 godina zatvora.

Kao suorganizari grupe osuđeni su Goran Soković, koji je u bjekstvu i Željko Vujanović na 20, odnosno 18 godina zatvora. Rodoljub Radulović, poznat i kao Miša Banana, koji je takođe u bjekstvu, prvostepenom presudom osuđen je na 11 i po godina zatvora. Ostali članovi Šarićeve grupe osuđeni su na kazne zatvora od 11 do 15 godina zatvora, dok su svjedoci saradnici dobili od pet do 10 mjeseci zatvora.

Tako je svjedok saradnik Nebojša Joksović osuđen na pet mjeseci zatvora, Draško Vuković na osam, a Radan Adamović na 10 mjeseci zatvora.

Na po 15 godina zatvora u odstustvu su zbog bekstva osuđeni Nenad Novaković i Boško Nedić, a Marko Pandrac, koji je takođe u bjekstvu na 13 i po godina zatvora, koliko je dobio i Darko Tošić.Nikola Dimitrijević osuđen je na 13 godina zatvora, a na po 11 su osuđeni Živko Sidinski, Boban Stojilković, Marko Dabović i Borislav Tunjić.

Na istu kaznu osuđeni su Nebojša Sretenović, Marko Račić, i Vladimir Račić koji su u bekstvu.Petar Obradović, koji je u bekstvu, osuđen je na 12 i po godina, a Milovan Milovac takođe odbego na šest meseci manje.

Prvostepenom presudom optužbi su oslobođeni Bojan Stanojković, Darko Gazdić i Aleksandra Mišić.Svi optuženi, osim Šarića, koji nisu u bekstvu, sada se brane sa slobode.Šarić se predao srpskim vlastima 18. marta 2014. godine od kada se nalazi u pritvoru.

Pre toga je od početka postupka krajem 2009. godine, bio u bekstvu.Tužilaštvo za organizovani kriminal je inače tražilo da se Šarić i ostali osude na maksimalne kazne zatvora od 30 do 40 godina, dok je Šarić tokom suđenja tvrdio da su mu optužbe namontirane voljom bivše vlasti.

Proces se vodio po šest spojenih optužnica zbog šverca više od ukupno 5,7 tona kokaina iz Urugvaja, Brazila i Argentine u zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine.

Prema optužnici, članovi Šarićeve organizovane kriminalne grupe međusobno su komunicirali preko SMS poruka i šifrovanih telefonskih brojeva, mada su im policija i domaće i strane tajne službe ušle u trag, pa je prvo hapšenje ove grupe uslijedilo u Urugvaju 15. oktobra 2009. godine i istovremeno u Srbiji u akciji "Balkanski ratnik".

Osuđujućoj presudi su pored prisluškivanih razgovora, i izjava svjedoka saradnika pomogla i priznanja devet optuženih koji su priznali krivicu i zaključili sporazum sa tužilaštvom za organizovani kriminal. U Specijalnom sudu u Beogradu, Šariću se sudi zbog optužbi za pranje para u Srbiji ubacivanjem novca stečenog krijumčarenjem kokaina u legalne tokove. Šarić i još 17 okrivljenih u tom procesu terete se za pranje oko 22 miliona eura.