Predsjednici Jermenije i Azerbejdžana dogovorili primirje
Predsjednici su prihvatili i nastavaka pregovora u junu, na mjestu koje će biti naknadno dogovoreno, a sa ciljem da se nastave pregovori o kompromisnom rješenju
Predsjednici Jermenije i Azerbejdžana, Serž Sargsjan i Ilham Alijev razgovarali su sinoć u Beču o konfliktnom regionu Nargono-Karabah.
Sastanku su prisustvovali šefovi diplomatija Ruske Federacije Sergej Lavrov, SAD Džon Keri, kao i državni sekretar za evropske poslove Franciske Harlem Dezir, ispred Minsk grupe OEBS.
Na sastanku je ponovljeno opredjeljenje da konflikt ne može biti riješen vojnim putem, navodi se u saopštenju OEBS, dodajući da Minsk grupa insistira na značaju poštovanja sporazuma o primirju.
Predsjednici Jermenije i Azerbejdžana izrazili su privrženost primirju i miroljubivom rješenju konflikta.
Da bi se smanjio rizik za dalje nasilje oni su dogovorili završetak, u što kraćem roku, mehanizma OEBS za istragu.
Predsjednici dve države, kako je saopšteno poslije sastanka, dogovorili su i proširenje postojeće kancelarije predstavnika predsedavajućeg OEBS.
Takođe su dogovorili da nastave razmjenu podataka o nestalim licima pod okriljem Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.
Predsjednici su prihvatili i nastavaka pregovora u junu, na mjestu koje će biti naknadno dogovoreno, a sa ciljem da se nastave pregovori o kompromisnom rješenju.
"Žestoke borbe na liniji kontakta prije šest nedjelja pokazuju da dugogodišnji status kvo nije održiv", rekao je uoči sastanka šef njemačke diplomatije i predsjedavajući OEBS-u Frank-Valter Štajnmajer.
On je istakao da što duže bude trajao konflikt dolazi do sve većeg naoržavanja, a tako i do većeg rizika od nove eskalacije, pa i rata između dvije zemlje.
Proteklih godina je konflikt oko regiona Nagorno-Karabah bio među zamrznutim konfliktima.
Rat tokom 1990-tih je odnio više od 20.000 ljudskih života, protjerano je milion ljudi i okupirana je teritorija od strane jermenskih trupa.
Pregovori u okviru takozvane Minsk grupe su stagnirali i međunarodni pregovarači su morali da gledaju kako je, uz pogoršanje situacije na terenu, došlo do smanjenja spremnosti na kompromis.
Sargasjan i Alijev su se poslednji put sreli avgusta 2014. u Sočiju, a Rusija, kao regionalna sila na Kavkazu ponovo je pokrenula inicijativu da za pregovarački sto dovede dva predsjednika, ovaj put u Beč.
"Preko noći neće biti rješenja", ukazao je i Štajnmajer.
Šef ruske diplomatije Lavrov kazao je poslije sastanka da je vidljiva želja dvije strane za kompromisom i istakao da je Rusija spremna da bude posrednik.
( Tanjug )