Zašto slonovi ne mogu da skaču?
Za razliku od njih, druge velike životinje uspijevaju da skoče u toku trčanja. Čak i nosorozi to uspijevaju
Iako su slonovi divne životinje, koje imaju odlično čulo mirisa, rijetko oboljevaju od kancera i imaju veoma složen društveni život, ipak ni oni nijesu savršeni. Možda zvuči potpuno nevjerovatno, ali slonovi zapravo ne mogu da skaču.
Naučnici još nijesu dali jasan odgovor na pitanje zašto slonovi ne mogu da skaču.
„Najvjerovatnije je to posljedica njihove ogromne mase, a ujedno i relativno slabih mišića nogu i krutih, nefleksibilnih članaka“, kaže Džon Hačinson, profesor na Kraljevskom Veterinarskom Koledžu u Londonu za portal Live Science.
On tvrdi da su životinjama koje žele da skaču, za tako nešto neophodni fleksibilni zglobovi na nogama, kao i relativno snažne Ahilove tetive i mišići, a slonovi imaju vrlo slabe nožne mišiće i krute gležnjeve.
Ovaj naučnik koji je svoju karijeru posvetio istraživanju motorike slonova kaže da su slonovi životinje koje uobičajeno prelaze dugačke razdaljine, ali rijetko kad trče i to samo na kratkim razdaljinama. Osim toga, oni ne mogu trčati brže od 24 km/h što znači da ne postižu skok čak ni u toku trčanja, jer uvijek imaju bar jednu nogu na zemlji.
Za razliku od njih, druge velike životinje uspijevaju da skoče u toku trčanja. Čak i nosorozi to uspijevaju. „Mora postojati nešto što nosoroge čini jačim u odnosu na slonove, ali do tog odgovora, nauka još nije uspjela da stigne“, kaže Hačinson.
Izvor: Nacionalna geografija
( Vijesti online )