Vlasnici zemljišta na Krnovu i dalje čekaju novac za oduzetu imovinu
Kompanija Por nakon šestomjesečne pauze, prije dva dana je nastavila radove na proboju puta za vjetropark na Krnovu
Vlasnici imanja u Gradačkoj Poljani i Ćeranića Gori, kojima još uvijek nije isplaćena oduzeta zemlja na Krnovskoj visoravni, preko koje se probija put za vjetropark, juče su se okupili u znak protesta zahtijevajući da im prije nastavka posla bude isplaćen novac za oduzetu zemlju.
Austrijska kompanija “Por” sa brojnim podizvođačima, nakon šestomjesečne pauze, prije dva dana je nastavila radove na proboju puta.
Miluša Đikanović je kazala da su izvođači radova probili put preko njenog imanja, iako su obećali da to neće uraditi.
"Ako je trebalo da uđu u posjed to su mogli uraditi sa druge strane, gdje se nalaze ostaci objekta, kako je i logično, a nikako sa druge strane i niz strminu. Uprkos činjenici što su bili obećali da neće ulaziti u moj posjed, sačekali su pogodan momenat kada me nema kod kuće, da bi na prevaru zaorali zemlju ispred kućnog praga“, tvrdi Đikanović.
Kazala je da nije protiv izgradnje puta, ali da se protivi projektu i da neće dozvoliti prolazak mehanizaciji preko njenog imanja.
"Neću dozvoliti da mi krčme imovinu. Kada sam dobila rješenje o eksproprijaciji i prihvatila cijenu od 4, 20 eura nije bila obilježena trasa puta, pa je to bio jedini razlog zašto se nijesam žalila. S gornje strane puta nalaze se ostaci starog objekta, koji je ostao sporan. Sudija koji je tada izašao na teren kazao je da kada mehanizacija dođe do objekta, stopiram radove, kako bi sam objekat bio procijenjen", kazala je Đikanović.
Investitorima je poručila da mijenjaju trasu puta, a ona će tražiti nadoknadu štete zbog uništene zemlje, kao i da joj isplate objekat. Objasnila je da od oktobra prošle godine čeka isplatu oko 8.000 eura za 1.960 kvadratnih metara zemlje.
"Odlučna sam u svojim nastojanjima i neću dozvoliti nastavak radova sve dok ne dobijem novac i dok zemlju na kojoj su napravili štetu ne vrate u prvobitno stanje”, poručila je Đikanović.
Mlađan Zajović je podsjetio da su se otvorenim pismom obraćali investitoru, Svjetskoj banci, ambasadama Francuske i Austrije, jer su se crnogorske institucije oglušile na njihove zahtjeve.
"Protest smo organizovali da pokažemo institucijama koje nas ignorišu da ne mogu raspolagati sa našom imovinom kako oni žele. Ako je u pitanju projekat koji vrijedi desetine miliona eura, zašto nam zemlju obezvređuju", pitao je Zajović.
Prema njegovim riječima imaju svo zakonsko pravo da blokiraju rad mašinama jer i dalje plaćaju porez za zemlju koja im je, kako je kazao, oduzeta ali ne i isplaćena. Rješenja o oduzetoj zemlji uručena su im u martu 2013.godine a u katastru se ona i dalje vodi na ime mještana koji, kako rekoše, moraju da plaćaju porez na zemlju “koja nije njihova i koju ne mogu da brane”.
"Kako to da investitor nema novca da podijeli građanima iznos koji nije ni pola miliona eura, a ima novca za investiciju vrijednu stotinu miliona. Boli me činjenica da za zidine kuće u kojoj sam rođen danas ne mogu da dobijem tih 4.000 eura. Hvala investitoru i državi što otvara Krnovo, ali im nehvala na ponašanju”, kazao je Dragoljub Đurđevac.
Iz Ministarstva finansija su “Vijestima” ranije kazali da je od nešto preko 301 hiljadu eura, opredjeljenih za eksproprijaciju zemljišta bivših vlasnika, radi izgradnje vjetroelektrane ’Krnovo’“, isplaćeno blizu 72.000 eura vlasnicima ekspropriisanog zemljišta koji su pristali na pravičnu naknadu i potpisali sporazum sa korisnikom eksproprijacije.
Ostali će, kazali su iz ministarstva, dobiti novac nakon okončanja sudskih postupaka ili postizanja sporazuma o visini naknade, te nakon dostavljanja zahtjeva za isplatu podnijetih od strane ranijih vlasnika i pravosnažno izvršnih rješenja.
Zakupac najavio da će ući u posjed uz pomoć policije
Luka Popović, predstavnik advokatske kancelarije koja zastupa kompaniju "Krnovo grin enerdži" koja je je zakupac zemljišta na Krnovu, kazao je da postupak koji teče za utvrđivanje pravične naknade ne utiče na pravo korisnika eksproprijacije da uđe u posjed.
"Što se tiče parcele gospođe Đikanović postoji pravosnažno rješenje o eksproprijaciji, tako da korisnik zemlje može da uđe u posjed, jer je donijet i zaključak Uprave za nekretnine kojim je pomenutoj gospođi naloženo da preda nepokretnost korisniku., a ona će biti isplaćena kada se za to steknu uslovi", kazao je Popović i najavio prinudno izvršenje pravosnažnog rješenja u ponedjeljak u 11 sati, uz asistenciju policije.
( Svetlana Mandić )