Predsjednica Brazila opozvana, slijedi suđenje
Rusef, bivša pripadnica gerile koja je mučena za vrijeme diktature (1964-85) brani se time da su svi njeni prethodnici pribjegavali "prilagođavanju budžeta", a da ih niko zbog toga nije dirao
Senat je suspendovao danas s funkcije predsjednicu Brazila Dilmu Rusef i počeće suđenje o njenom opozivu zbog namještanja državnog budžeta.
Ukupno 55 od 81 senatora glasalo je danas za otvaranje suđenja predsjednici, a 22 su bila protiv na kraju maratonske sednice koja je trajala više od 20 sati.
Rusef predaje vlast svom potpredsjedniku Mišelu Temeru.
U 3.15 po lokalnom vremenu danas (8.15 po centralnoevropskom vremenu) većina senatora, 42 od ukupno 81, objavila je u govorima, jedan po jedan, da će glasati za prekidanje mandata Dilme Rusef, optužene za namještanje državnog budžeta 2014. da bi bila ponovo izabrana, kao i 2015.
Samo glasanje je obavljeno nekoliko sati kasnije, na kraju sjednice koja je počela još juče ujutro. Slijedi suđenje o opozivu koje bi trebalo da traje oko šest mjeseci, ali se već samom odlukom o početku predsjednica automatski suspenduje s državnih funkcija.
Tako će najveća zemlja Latinske Amerike okrenuti list poslije 13 godina vladavine Radničke partije koje je počelo 2003. s bivšim predsjednikom Luisom Injasijom Lula da Silvom. On je bio na čelu zemlje u vrijeme društveno-ekonomskog procvata.
Prva žena predsjednik Brazila, izabrana 2010, Dilma Rusef (68) obratiće se javnosti oko 10.00 po lokalnom vremenu (oko 15.00 po centralnoevropskom vremenu) prije no što napusti predsjedničku palatu Planalto i provede malo vremena sa svojim pristalicama ispred zgrade, saznaje agencija Frans pres u informativnoj službi Radničke partije.
Radnička partija je pozvala svoje pristalice da se jutros okupe ispred predsjedništva.
Predsjednica će zatim otići u rezidenciju gdje će nastaviti da živi s majkom dok budeo trajao proces ispitivanja njenog slučaja.
Budući vršilac dužnosti predsjednika Mišel Temer (75) obratiće se naciji iz predsjedništva tokom popodneva, a uz njega će biti njegov ministar finansija Enrike Mereljes, javljaju mediji. On bi trebalo da objavi formiranje dijela svoje vlade, sa programom koncentrisanim na ekonomski oporavak.
"Pogrebna atmosfera" vlada danas u predsjedništvu gdje je Rusef naložila da se spakuju njene lične stvari, rekao je jedan saradnik za agenciju Frans pres.
Vlasti su iz straha od sukoba postavile metalne ograde ispred Senata da razdvoje demonstrante dvije strane. U jednom momentu policija je bacala suzavac na pristalice predsjednice Rusef, međutim ispred Senata sada nema nikoga.
Opozicija optužuje predsjednicu da je počinila "zločin odgovornosti" jer je svjesno namještala budžet da prikrije razmjere deficita 2014, godine kada je bila reizabrana, što je ponovo učinila i godinu dana kasnije.
Rusef, bivša pripadnica gerile koja je mučena za vrijeme diktature (1964-85) brani se time da su svi njeni prethodnici pribjegavali "prilagođavanju budžeta", a da ih niko zbog toga nije dirao. Ona kaže da je žrtva "državnog udara" koji je organizovao potpredsjednik Mišel Temer. On je ubrzao njen pad kada je krajem marta nagovorio svoju partiju, centrističku PMDB, da napusti vladajuću većinu.
Rusef je isključila mogućnost da podnese ostavku i rekla da je riješena da se bori svim legalnim sredstvima protiv opoziva.
Konačna odluka senatora mogla bi da bude donijeta u septembru, poslije Olimpijskih igra u Rio de Žaneiru (5-21 avgusta), a prije lokalnih izbora u oktobru.
Po ocjeni analitičara, šanse da Rusef izbjegne opoziv su vrlo male.
U tom slučaju će Mišel Temer, podjednako nepopularan - ankete mu daju između svega jedan i dva odsto glasova u slučaju izbora, vjerovatno vladati Brazilom do isteka mandata 2018.
On će naslijediti eksplozivnu situaciju u zemlji koja je i dovela do procesa opoziva Dilme Rusef - najtežu recesiju od 1930-ih, ogroman korupcionaški skandal državne naftne firme Petrobras i sudskih procesa koji njegovu stranku potresaju na najvišem nivou.
( Beta )