Kako je "klovn" postao ozbiljan igrač na političkoj sceni?

U moru kritičara, jedan od glasnijih bio je britanski premijer Dejvid Kameron koji je Trampove pozive na zabranu ulaska muslimanima u SAD oštro odgovorio. Nazvao ih je glupim i besmislenim, ali ubrzo je ublažio svoje riječi

90 pregleda31 komentar(a)
Donald Tramp, Foto: Reuters
12.05.2016. 07:09h

Ideja da bi Donald Tramp mogao da naslijedi Braka Obamu na mjestu predsjednika SAD mnogima je djelovala kao naučna fantastika. Njegovi stavovi izazivali su podsmijeh ili zabrinutost kod svjetskih lidera koji su javno nazivali Trampa pogrdnim imenima, pa čak i "klovnom". Sad kada je taj "klovn" bliži Bijeloj kući nego ikad, i njihov odnos prema Trampu se mijenja.

U moru kritičara, jedan od glasnijih bio je britanski premijer Dejvid Kameron koji je Trampove pozive na zabranu ulaska muslimanima u SAD oštro odgovorio. Nazvao ih je glupim i besmislenim, ali ubrzo je ublažio svoje riječi.

Kameron tvrdi da nema namjeru da se izvinjava kontroverznom republikancu, jer vjeruje da njegov predlog pogrešan, ali je na pres konferenciji sa japanskim premijerom Šinzom Abeom rekao da Tramp "zaslužuje poštovanje". Njegov kolega iz Japana, zemlje koje je često bila Trampova meta, nije komentrisao ništa, ali se nije ni mogao, kako su primijetili novinari, da sakrije sarkastičan osmijeh.

"Neću promijeniti svoj stav o ovoj ideji. Potpuno je jasno da je takva ideja bila, ostala i biće pogrešna, tako da je i moj stav jasan", rekao je Kameron na pitanje novinara da li bi se sada izvinio.

U februaru, bivši predsjednik Meksika Visente Foks još oštrije je regovao na Trampove stavove. Republikanac je još jednom pozvao na podizanje zida između Meksika i SAD, ali ovog puta još direktnije uperio prst u Meksikance rekavši da će "ih natjerati da plate taj zid", na šta je Foks odgovorio "neću da platim taj je*ni zid".

Ipak prošle nedjelje, ne samo da je ublažio svoje riječi, već je Trampu ponudio i javno izvinjenje. U jednom intervjuu, govoreći o Trampu, Foks je rekao "Ako sam te uvrijedio, žao mi je".

Iako je Tramp mjesecima tokom kampanje vrijeđao Meksikance, nazivajući ih čak silovateljima i kriminalcimka koji su donijeli drogu u SAD, Foks je rekao da je "praštanje jedna od najvećih vrlina koje čovjek može da posjeduje" i da je to odlika "milostivih lidera". Foks je naglasio da bi i i Tramp trebalo da bude takav.

Jedan od rijetkih svetskih lidera koji imaju pozitivno mišljenje o Trampu od samog početka je Vladimir Putin, ali to vjerovatno ima veze sa najavama vezanim za promjenu spoljne politike ukoliko republikanac postane predsjednik SAD, a koje idu na ruku Rusiji. Mediji su objavili da je Putin jednom prilikom nazvao Trampa "inteligentnim čovjekom".

Upravo u intervjima i govorima u kojima je govorio o spoljnoj politici i međunarodnim odnosima, Tramp je često napadao Kinu. Otišao je tako daleko da je jednom prilikom optužio Kinu da "siluje" SAD nefer ugovorima o trgovini, ali Peking nije bio raspoložen za svađu.

"Moramo da istaknemo da je suština kinesko-američkih odnosa situacija u kojoj svi dobijama i da je vođeno računa o interesima obije strane. Nadamo se ljudi u svim strukturama SAD mogu racionalno i objektivno da vide ovaj odnos", rekao je Hong Lei, portparol kineskog ministrastva spoljnih poslova.

Iako se odnos prema Trampu mijenja, njegova oštra retorika i kontroverzni stavovi i dalje izaazivaju negativne rekacije. Bivši saudijski ambasador u Vašingtonu, princ Turki al-Faisal, američke izbore opisuje kao "spektakl", a o republikancu nema baš lijepo mišljenje.

"Ne mogu da vjerujem da država kao što je Amerika može sebi da dozvoli da neko kao njen predsjednik prosto kaže "ovim ljudima neće biti dozvoljen ulazak u našu državu". Do vas je, nije do mene. nadam se samo da ćete vi, američki državljani napraviti pravi izbor u novembru", rekao je Turki al-Faisal jasno aludirajući na Trampove stavove o muslimanima.

Dvije varke u računici Kremlja: Ko više odgovara Rusiji?

Stranačke izbore u Americi sa velikom pažnjom prati ceo svet, ali možda najzaintresovanija za njihov ishod je Moskva. Iako izbori za stranačku nominaciju za predsedničke izbore još nisu gotovi, sa velikom sigurnošću se može reci da su glavni favoriti Donald Tramp i Hilari Klinton najbliži zvaničnoj kandidaturi. Koga bi Rusija radije videla kao naslednika Baraka Obame?

Blic.rs