Kako je Ana Karamarko od aktivistkinje za činčile postala ekspert za naftu

Ana Karamarko prijavila je primanja preko RPO ugovora teška 401.600 kn godišnje u neto iznosu

215 pregleda11 komentar(a)
Ana Karamarko, Foto: Twitter.com
11.05.2016. 13:14h

"Činčile su zakon", "Platite kavu stihom", "Oživi me", "Hrvatska kuća srca" - samo su neke od vidljivih kampanja koje je radila kompanija Drimia u vlasništvu Ane Karamarko. Naime, "mala boutique agencija", kako je svojevremeno Karamarko opisala svoju kompaniju, većinom se bavi zabavnim promocijama, frizerskim salonima te borbom za prava životinja pa je danas potpuno nejasno kako je mogla dobiti ozbiljan ugovor o praćenju energetskog tržišta vrijedan pola miliona kuna, a da glavna referenca nije njen suprug, šef HDZ-a Tomislav Karamarko, piše Index.

Frizerski salon i fotografije pasa

Index podsjeća da je Josip Petrović, lobist mađarskog MOL-a i dobar prijatelj aktulnog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka, preko svoje komapnije Peritus gotovo pune dvije godine plaćao usluge savjetovanja kompaniji Drimia. Za usluge savjetovanja i medijskih analiza na energetskom tržištu plaćao je 2500 eura mjesečno, a ugovor je trajao do januara prošle godine.

Na službenim stranicama nemoguće je vidjeti reference ove komapnije. Iako bi im lista bivših klijenata i odrađenih "kampanja" trebala biti glavni "prodajni alat", čini se da je to tajna. Službena stranica Drimie nema ni jednog linka, objavljen je jedino telefonski broj i e-mail, što je vrlo čudno za takvu PR i marketinšku kompaniju.

Drimia isto tako nije članica ni jednog udruženja pa se ni ondje ne mogu provjeriti reference a jedina aktivnost kompanije vidljiva je na službenoj Facebook stranici gdje dominiraju fotografije frizerskog salona i slike pasa.

Nelogičnosti obrane Karamarko

Index piše da je Ana Karamarko juče priznala da je ugovor s Petrovićem bio jedini takav koji se tiče energetskog sektora, što opet postavlja pitanje motiva lobista MOL-a.

No, naravno to nije jedina izjava Ane Karamarko koja izaziva sumnje. Naime, braneći se optužbi oko ugovora rekla je da je ugovor prekinut kada je postalo jasno da će Karamarko ući u Vladu. No prema ugovoru on je ionako trajao do januara prošle godine, a Vlada je formirana 11 mjeseci kasnije.

Ugovor isto naglašava kako je riječ o vrijednosti ugovora od 60 hiljada eura,a Ana Karamarko juče je tvrdila da je riječ o iznosu s PDV-om, no u ugovoru stoji drugačije, piše Index.

Isto tako supruga šefa HDZ-a tvrdi i kako njeni poslovi s Petrovićem nisu imali veze s MOL-om što je malo teško povjerovati jer 85 posto prihoda Petrovićeve kompanije dolazi iz MOL-a.

Samo je san stvarnost

Ana Karamarko završila je Filozofski fakultet u Zagrebu, a nakon toga radila je u grupaciji EPH gdje je bila direktorica marketinga. Posao Ane Karamarko, tada Šarić, svodio se uglavnom na prodaju oglasnog prostora u tiskovinama u vlasništvu EPH. Početak veze s Tomislavom Karamarkom se preklapa s datumom odlaska iz EPH te odlukom za odlazak u preduzetničke vode.

Kompanija Drimia sa sloganom "Samo je san stvarnost" pokrenuta je 2012. godine upravo kada je i Karamarko postao šef HDZ-a. Te početne godine imali su prihode u visini od 1,7 milijuna kuna i samo jednu zaposlenu osobu. Riječ je o prilično nevjerovatnom poslovnom rezultatu. Dvije godine kasnije osnovaće Opium iza kojeg se krije običan frizerski salon, da bi na kraju otvorila i salon za kućne ljubimce.

Bogata supruga šefa HDZ-a

"Mala boutique agencija" godinama je poslovala s negativnim poslovnim rezultatom. Tako je u 2013. godini gubitak iznosio 567 hiljada kuna, a sljedeće godine 141 hiljadu kuna, no svejedno je Ana Karamarko ispala puno bogatija nego njen suprug Tomislav.

Ana Karamarko prijavila je primanja preko RPO ugovora teška 401.600 kn godišnje u neto iznosu. Primitak od kapitala iznosi godišnje 324.000 kuna, a tu je i primitak od 30 hiljada kuna. Ana Karamarko ima i dva stana i to jedan od 40,5 kvadrata, procijenjen na 832 tisuća kuna te stan od 140 četvornih metara procijenjen na 2,7 miliona kuna. Supruga Karamarka ima i kreditne obveze i to 268.009,73 eura s ratom od 1594,63 eura mjesečno iz 2009, te drugi iz 2011. godine na 73.424,57 eura s mjesečnom ratom od 583,61 euro te onaj iz 2013. godine od 56.603,46 kuna s ratom od 923,12 kuna, piše Index.

Prihod za prvu godinu sa samo jednim zaposlenim iznosio je 1,7 milijuna kuna.

Poređenja s Mačekom

Koliko je to senzacionalan uspjeh svjedoče i podaci konkurencije. Npr. kopmanija Manjgura Krešimira Macana, osnovana je 1997. godine a imali su te godine 2,7 milijuna kuna prihoda s osam puta više ljudi. Hauska i Partner 5,7 milijuna kuna s 12 zaposlenih, kao i Madison Consulting, a jedan od lidera u toj branši Millenium promocija imala je 9,2 miliona kuna.

Index piše da tako sjajan start za jednu agenciju nije viđen još od vremena Ratka Mačeka, bivšeg savjetnika za odnose Vlade kada je njegova kompanija MPR u prvoj godini imala prihod 7,9 milijuna kuna. Mačekov Promotor bavio se savjetovanjima pa je u prvoj godini imao prihod od 2,3 miliona kuna.

Drimia je registrirana za istraživanje tržišta i ispitivanje javnoga mnijenja, a do njihovih referenci može se doći jedino preko google alata.