Ovacije za Dušanku Stojanović Glid

Komad koji briljantno iznosi prvakinja Narodnog pozorišta Dušanka Stojanović Glid, prikazuje veliki bol kroz prizmu nevidljive žene, koja je u svojoj skromnosti skrajnuta od bilo kakvog udjela u pravljenju budućnosti čovječanstva

94 pregleda0 komentar(a)
Scena iz predstave KAbul, Foto: Zetski dom
08.05.2016. 10:39h

Nakon predstave “Brašno u venama”, Sarajevskog ratnog teatra, Kraljevski teatar Zetski dom u srijedu veče poklonio je još jednu predstavu publici MIT festivala. Ovoga puta, ljubitelji teatra imali su priliku da na sceni cetinjskog pozorišta vide predstavu “Kabul” Narodnog pozorišta iz Beograda u režiji Željka Đukića, po tekstu Tonija Kušnera.

Komad koji briljantno iznosi prvakinja Narodnog pozorišta Dušanka Stojanović Glid, prikazuje veliki bol kroz prizmu nevidljive žene, koja je u svojoj skromnosti skrajnuta od bilo kakvog udjela u pravljenju budućnosti čovječanstva.

Glumica koja je za ulogu Kućevne u predstavi “Kabul” dobila prestižno priznanje Miloš Žutić za najbolje glumačko ostvarenje u profesionalnim pozorištima 2010. godine, oduševila je publiku Kraljevskog pozorišta. Ona je nakon izvođenja monodrame kazala da nosi pozitivne utiske sa MIT festivala koji organizuje Kraljevsko pozorište.

“Zetski dom je ekskluzivno mjesto, a MIT je ekskluzivan festival. Komad djeluje glomazno i skoro nerazumljivo, ali je u stvari poenta da su znanja nepotrebna i zaboravljena. Ovo nije komad za intelektualce, ovo je komad za ljude. Pozorište bi trebalo da pozove publiku koja tek stasava. Novi jezik koji u prvi mah djeluje komplikovan, on to nije kada je emotivan. Jer ove riječi su kroz prizmu emotivnog doživljaja ove žene potpuno razumljive. Nju nešto ozbiljno muči u današnjoj civilizaciji. Muče je njene fantazije, njen urušeni život, njen neuspjeh kakav je roditelj, njen neuspjeh u čemu se jeste ili nije ostvarila, u stvari ta interakcija i čin koji sam ja večeras izvela trebalo bi da dovede do neke vrste katarze da nas je i nas samih žao, uključujući i tu ženu koju publika ima priliku da vidi“, kazala je glumica nakon predstave.

Kabul je komad o životu pod terorom Talibana i ulozi Zapada u svemu tome, a napisan je prije nego što je Al Kaida izvršila napad u Njujorku. U Kušnerovim komadima preovladava utisak da je svijet jedan, da granice ne postoje, da postoji veza između domaćice u Londonu i bibliotekarke u Kabulu, koje se nikada nisu srele.

“Ovaj komad Tonija Kušnera je u dramaturškom smislu rjetkost, ovakvo parče od 60 minuta koje je napisano kao interaktivna drama, u stvari je neka tuga prema svijetu. Toni Kušner je američki Jevrej, nikada nije podržavao američku politiku i oduvijek je pisao komade koji predstavljaju buđenje današnjeg čovjeka koji je potpuno nemoćan”, istakla je prvakinja Narodnog pozorišta iz Beograda.

Pinterov ”Povratak” u utorak

Nakon “Kabula”, festival MIT nastavlja da niže gostovanja pozorišta iz regiona i Evrope.

U utorak, 10. maja, na repertoaru je predstava “Povratak”, CNP u saradnji sa FDU Cetinje, po tekstu Harolda Pintera, u režiji Mirka Radonjića. Tokom maja gostovaće predstava Moje dete, Beogradskog dramskog pozorišta, , dok će 13. maja ponovo biti izvedena predstava Zetskog doma - Let iznad kukavičjeg gnijezda.

Maj će obilježiti i predstave Kinez, Gradskog pozorišta, Pismo, danskog teatra špaolo Nani, Aveti, koprodukcija Grada teatra, Bitef teatra i internacionalnog teatarskog festivala MESS, Voz, Zvezdara teatra Beograd, u režiji Voje Brajovića.